Konstytucja najwyższym prawem! Taki wyrok 16 lat temu wydał polski Trybunał

Poseł PiS Radosław Fogiel przypomniał wyrok, jaki 11 maja 2005 roku wydał Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem sędziego Marka Safjana, obecnie orzekającego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z niego, że w Polsce najważniejsza jest Konstytucja. Dziś TK, na wniosek premiera, ponownie zajmuje się tą problematyką.

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje dziś wniosek premiera
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się dziś liczącym 129 stron wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego. Został on sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącego się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak informował wówczas rzecznik premiera Piotr Müller, dotyczy on kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Na rozprawie pojawił się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który chciał najpierw odroczyć rozprawę, później pytać o zdanie TSUE - bezskutecznie. Tymczasem, do trwającego posiedzenia odniósł się poseł Radosław Fogiel: przedstawił on fragmenty uzasadnienia do wyroku TK sprzed 16 lat. 

Konstytucja najwyższym prawem!

W wyroku o sygnaturze K 18/04 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "Konstytucja pozostaje zatem - z racji swej szczególnej mocy - prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach. Z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 Konstytucji nadrzędności mocy prawnej korzysta ona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania". 

Jednocześnie, Trybunał wskazał, że zagwarantowane w art. 91 ust. 2 Konstytucji pierwszeństwo stosowania umów międzynarodowych, "nie prowadzi wprost i w żadnym zakresie do uznania pierwszeństwa tych umów przed postanowieniami Konstytucji".

Wszystko dlatego, że "Art. 8 ust. 1 Konstytucji jednoznacznie gwarantuje postanowieniom Konstytucji status najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej". - Regulacji tej towarzyszy nakaz respektowania i przychylności wobec właściwie ukształtowanych oraz obowiązujących na terytorium RP unormowań prawa międzynarodowego - wskazano w uzasadnieniu wyroku z 2005 roku.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Trybunał Konstytucyjny #prawo UE

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo