Projektor do domu – czy warto?

Projektor to urządzenie coraz częściej wybierane do polskich mieszkań. Dzisiaj zamiast standardowego odbiornika, możemy postawić na projektor, który potrafi zaoferować wysokiej jakości obraz i możliwości wyświetlania multimediów na dużym ekranie. Chcesz kupić projektor do domu? Podpowiadamy jaki projektor do domu kupić i czym kierować się przy jego wyborze?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@dansamu

Projektor multimedialny do domu - czy warto?

Oczywiście, że tak! Projektory były wykorzystywane głównie w kinach, szkołach czy salach konferencyjnych. Technologia jednak umożliwia nam na komfortowe wyświetlanie obrazu dobrej jakości również w naszych domach. Filmy lub zdjęcia możesz wyświetlać za pośrednictwem transmisji przewodowej (laptop, odtwarzacz) lub bezprzewodowo, jeśli urządzenie na to pozwala. Co istotne, są już dostępne projektory, które są wyposażone w system Smart TV. Również dla fanów konsol to świetne rozwiązanie. Można grać na dużym ekranie także dzięki projektorowi. Coraz więcej osób decyduje się na projektor zamiast TV. 

Projektor zamiast telewizora – czy to ma sens?

W pewnych okolicznościach na pewno. Kiedy warto kupić projektor zamiast telewizora? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na jak największym ekranie i kinowych doznaniach oraz wtedy, gdy zamierzamy wykorzystać urządzenie raczej do oglądania filmów oraz seriali niż tradycyjnej telewizji. Ekran do kina domowego wraz z projektorem to zestaw, który sprawdzi się przede wszystkim dla osób oglądających więcej filmów niż na przykład wiadomości, a także dla tych, którzy mają stosunkowo dużą ilość miejsca w salonie na zamontowanie lub postawienie ekranu projekcyjnego.

Dzięki projektorowi możemy zaserwować sobie kinowe doznania w domowym zaciszu, nie wydając wcale fortuny. Sprzęt ten łatwo się też przenosi, a nawet można go zabrać ze sobą na wyjazd (wyobrażacie sobie coś takiego z telewizorem). Jeśli więc spełniamy wspomniane wymagania i możemy przełknąć pewne niedogodności, to projektor będzie strzałem w dziesiątkę. Intensywne użytkowanie projektora do codziennego oglądania telewizji będzie dla wielu osób zbyt męczące, a także przyczyni się do szybkiego zużycia sprzętu. 

Projektor do domu – który rodzaj będzie najlepszy?

Oferta projektorów na rynku jest całkiem spora, dlatego warto wiedzieć, jakiego urządzenia konkretnie poszukujemy. Podstawowym dylematem jest wybór rodzaju projektora. Dzieli się je ze względu na sposób wyświetlania multimediów. Przede wszystkim należy wyróżnić projektory LCD oraz DLP. 

Projektor LCD wyróżnia się:

 • wyraźnym i ostrym obrazem;
 • jaskrawymi kolorami;
 • równym rozłożeniem światła na całej przestrzeni.

Projektory DLP to gwarancja:

 • stonowanych, delikatnych barw;
 • płynnego obrazu;
 • głębokiego kontrastu.

Od tego jakie urządzenie wybierzemy, zależy finalny efekt widoczny na ekranie. Warto przy okazji wspomnieć, że rzutniki DLP są mniejsze i lżejsze, co może mieć znaczenie, jeśli często zabierasz urządzenie do pracy. Projektory LCD warto wybrać w przypadku korzystania z nich do seansów filmowych i rozgrywek konsolowych.

Projektor do kina domowego – na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz, czy warto wybrać projektor zamiast telewizora, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii związanych z możliwościami i ograniczeniami tego sprzętu. Należą do nich:

 • wielkość obrazu;
 • rozdzielczość;
 • głośność pracy;
 • kontrast;
 • głośniki;
 • regulacja;
 • zajmowane miejsce;
 • regulacja wielkości obrazu;
 • wymagania dodatkowe projektora.

Format obrazu - to jeden z istotniejszych parametrów. Chodzi tutaj o proporcje, w jakich będą oglądane filmy czy granie na konsoli. Najpopularniejszym formatem jest panorama, czyli 16:9. Jeśli zależy Ci na większej szerokości, warto zdecydować się na urządzenie gwarantujące format 16:10.

Rozdzielczość – ma niebywały wpływ na komfort oglądania filmów. Można bez problemu kupić rzutnik wyświetlający obraz w jakości 4k, natomiast jego cena nie będzie tak niska. Najczęściej wybierane są projektory Full HD, które pozwalają cieszyć się ostrym obrazem w dużo przystępniejszej cenie. Najpopularniejsze rozdzielczości ekranów to: 1024 × 768, 1280 × 800, 1920 × 1080, 1920 × 1200 i 2840 × 2160.

Głośność pracy – urządzenie włączone przez dłuższy czas nagrzewa się. Wymaga zatem dobrego systemu chłodzącego, który zapobiegnie przegrzaniu się układu rzutnika. Należy zatem zwrócić uwagę na wielkość zainstalowanych w nim wentylatorów, ponieważ im większe, tym wolniej się obracają, a tym samym generują mniej hałasu. 

Kontrast – ten czynnik jest ważny w zależności od tego, w jakich warunkach będzie użytkowany projektor. Jeśli poszukujemy sprzętu do kina domowego, w celu korzystania z niego w ciemności, lepiej skupić się na jak najwyższym indeksie kontrastu. Jednak nie jest to istotny parametr w przypadku pomieszczenia o nawet niewielkim oświetleniu.

Wymagania dodatkowe projektora – co trzeba dokupić?

Konieczność wygospodarowania miejsca na rzutnik do domu to nie wszystko, co należy brać pod uwagę decydując się na projektor. Co jeszcze?

 • Przewody;
 • Odpowiednio zaciemnione pomieszczenie: przede wszystkim jednak należy zadbać o to, by pomieszczenie, w którym stanie (lub zawiśnie) projektor, było odpowiednio zaciemnione;
 • System audio: niektóre z projektorów mają wbudowane bardzo słabe głośniki. W takim przypadku zakup dobrej jakości głośników generuje dodatkowe koszty
 • Białe ściany lub ekran do projektora: Jeśli nie mamy równych, białych ścian, należy również kupić ekran do projektora – inaczej obraz będzie „przekłamany”. 

 

 

Źródło: morele.net, komputronik.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo