Gigantyczna kara nałożona na Google przez Francuzów. Pół miliarda euro!

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 500 mln euro za brak negocjacji "w dobrej wierze" z wydawcami prasy w sprawie wynagrodzenia należnego wydawcom za reprodukcję ich treści.

pixabay

"Jest to największa grzywna, jaką kiedykolwiek nałożył Urząd Ochrony Konkurencji za niewykonanie jednej z jego decyzji" - powiedziała szefowa urzędu Isabelle De Silva, przedstawiając decyzję mediom. 

Firma Google wyraziła rozczarowanie decyzją francuskiego urzędu. Rzecznik spółki powiedział, że Google działał "w dobrej wierze" przez cały proces negocjacji.

To niejedyne problemy Google'a w ostatnim czasie. W czerwcu 2021 r. Francuzi ukarali Google'a grzywną w wysokości 220 mln euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku serwerów reklamowych dla wydawców stron internetowych i aplikacji mobilnych.

W 2019 r. Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na koncern za praktyki ograniczające konkurencję w sektorze reklam internetowych.

Z kolei niedawno były prezydent USA Donald Trump ogłosił złożenie pozwu zbiorowego przeciwko Facebookowi, Twitterowi i Google'owi i ich szefom za dyskryminację konserwatystów na ich platformach i ich cenzurowanie. Polityk domaga się odblokowania swoich kont przez portale.

"Nie ma lepszego dowodu na to, że Big Tech jest poza kontrolą, niż to, że zawiesili urzędującego prezydenta, a zakaz ten obowiązuje do dzisiaj. To nie jest sprawiedliwa sytuacja i bardzo, bardzo zła dla naszego kraju"

- mówił były prezydent podczas konferencji w swoim klubie golfowym w Bedminster w New Jersey. "Jeśli mogą to zrobić mi, mogą to zrobić każdemu. I w rzeczy samej dokładnie to robią. Wyrzucają ludzi za nie wiadomo co. To nieprawdopodobne, co robią" - dodał.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo