Tajemnica mindfulness: Każdy dzień traktuj jak całe życie

Żyjmy dniem dzisiejszym, a zniknie z naszych myśli niepotrzebny smutek związany z wczoraj i poprawią się perspektywy na jutro. Życie jest pasmem wiecznego dziś – i tak trzeba na nie patrzeć. Każde dzisiaj powinniśmy traktować jak osobną całość. „Żyj chwilą bieżącą!” Seneka, O krótkości życia.

PIRO4D

Każda chwila jest wyjątkowa i niesie z sobą odczuwalne szczęście. Powinniśmy żyć dniem obecnym, bo jest już za późno, by żyć przeszłością i za wcześnie, by żyć przyszłością. Tylko dzisiaj możemy mądrze wykorzystać czas – bo tylko dzisiaj jest nam dane do dyspozycji.

Należy unikać odkładania czegokolwiek na jutro. Na jutro możemy mieć bardzo nikły wpływ, bo nie wiemy do końca co się wydarzy. Najbardziej od nas zależy od nas tylko dzisiaj. Każde dziś daje nam możliwość zrobienia czegoś wartościowego. Nie ma też lepszego momentu na poprawę życia niż każdorazowe dzisiaj. Jedyne, co mamy, to teraźniejszość, w której 
żyjemy. 

Z uwagi na to, że ludzkie życie trwa kilka dziesięcioleci - łatwo ulec tendencji by na życie patrzeć w sposób mało konkretny i abstrakcyjny. Swoim sposobem myślenia wyznaczamy granice. Zupełnie zmienia się sytuacja, gdy na życie jako całość spojrzymy w perspektywie jednego dnia.

Tak naprawdę nasze życie nie jest nam dostępne inaczej niż poprzez dzień obecny. Jest on jedynym wizjerem, przez który możemy na nie spojrzeć i jedyną drogą, którą możemy na nie wpłynąć. Nasze życie jest nam dane wyłącznie w dzisiaj.

Żyjmy tak, jakby od bieżącego dnia zależało całe nasze życie. Stawić czoła jednemu dniowi jako pojedynczemu zadaniu przed nami, nie tracąc z oczy większej perspektywy. Nadać dniowi i życiu nowy sens. Jeśli dobrze przeżyłeś dzień, ukończyłeś wszystkie zaplanowanie zdania. Przyglądając się wydarzeniom tego dnia jesteś spokojny. 

Patrząc na przeżyty dzień możesz też dostrzec jakiś błąd lub złą decyzję. Na szczęście możesz temu zapobiec i możesz to naprawić w kolejnym dniu. Następny dzień zaczynasz od nowa, bogatszy w nowe doświadczenia, nowe poznanie siebie, nową świadomość, nowe uczucia.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#uważność #ćwiczenie uważności #mindfulness #porady

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo