Na terenie całego kraju ostrzeżenia! Burze z gradem i silne porywy wiatru zebrały swoje żniwo [NAGRANIA]

Praktycznie na terenie całego kraju cały czas obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem. Burzom towarzyszy wiatr - w porywach do 90 km/h, a niekiedy także grad grad. Na obszarze niemal całej Polski obowiązują alerty drugiego stopnia przed upałami oraz burzami z gradem.

fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

We wszystkich regionach kraju - z wyjątkiem Zachodniopomorskiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia i południowych krańców Dolnego Śląska, gdzie nie ma alertów - synoptycy prognozują temperaturę maksymalną sięgającą od 29 st. C do 33 st. C. 

Natomiast temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę będzie się wahać między 20 a 22 st. C. 

Synoptycy IMGW ostrzegają jednocześnie przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 25 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm oraz wiatru w porywach do 90 km/h. Miejscami będzie także padać grad.

W niektórych regionach kraju ostrzeżenia IMGW będą obowiązywać aż do czwartku. Instytut zastrzega, że w związku z dynamiczną sytuacją synoptyczną ostrzeżenia mogą ulec zmianie lub zostać wydłużone

Burze nad Mazowszem – setki interwencji strażaków i... paraliż w stolicy!

Do szkód spowodowanych przez burze, które przeszły w poniedziałek nad Mazowszem, strażacy byli wzywani 604 razy. Najwięcej interwencji było w Warszawie - 138. Burze uszkodziły 13 dachów, nie było rannych.

Do godziny 22:00 mazowieccy strażacy odnotowali 604 zdarzenia w związku z frontem burzowym. Najwięcej interwencji było w Warszawie - 138, powiecie płockim - 122, piaseczyńskim - 87, otwockim - 33, pułtuskim - 22, pruszkowskim - 17, kozienickim - 17, żyrardowskim – 14.
- przekazał wieczorem rzecznik komendanta mazowieckiego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Burze uszkodziły 10 dachów na budynkach mieszkalnych oraz trzy na budynkach gospodarczych. Nie było rannych.

W związku z przechodzącym przez stolicę frontem burzowym na terenie całego miasta występowały poważne opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM. 

Burze spowodowały usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowych w rejonie stacji Warszawa Zachodnia na peronie 8 i na szlaku Lesiów – Dobieszyn. Ponadto drzewo spadło na sieć trakcyjną na torze numer 1 na szlaku Warszawa Zachodnia – Warszawa Włochy.

Strażacy z jednej ze stacji metra musieli wypompowywać wodę.

EN FILM TRZEBA ZOBACZYĆ:

 

Burze szalały całymi godzinami

Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego w ciągu dnia 298 razy interweniowali z powodu szkód wyrządzonych przez burze połączone z silnym wiatrem i ulewnym deszczem, a nawet z gradem - poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Burze przechodziły przez region przez kilka godzin po południu. Większość zgłoszeń kierowanych do komend straży pożarnej dotyczyła wypompowywania wody z zalanych podwórek, budynków i ulic. Występowały też przypadki interwencji związanych z koniecznością usunięcia z ulic powalonych drzew i złamanych konarów.

Najczęściej strażacy byli wzywani w powiatach toruńskim i świeckim, ale też w powiatach brodnickim, mogileńskim, bydgoskim i lipnowskim. Między innymi w okolicach Torunia i Aleksandrowa Kujawskiego padał grad, który mógł wyrządzić szkody w uprawach rolnych.

Uwaga na upały!

We wtorek słupki rtęci na termometrach przekroczą wszędzie 30 stopni Celsjusza. Miejscami mogą wystąpić burze.
 ostrzega, synoptyk meteorolog IMGW Michał Ogrodnik.

W pierwszą część nocy z poniedziałku na wtorek obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z burzami z gradem. Jak wyjaśnia synoptyk, dotyczą praktycznie całego kraju za wyjątkiem Podlasia, wschodniej części Lubelszczyzny oraz wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. 

Nie jest wykluczone, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagała to lokalnie będą podnoszone do drugiego stopnia zagrożenia.
- ostrzega.

We wtorek pierwsza część dnia będzie słoneczna z dużą ilością słońca praktycznie w całym kraju. Jedynie na wschodzie i południowym wschodzie mogą wystąpić pozostałości po nocnych burzach, w postaci przelotnego deszczu. W trakcie dnia szczególnie we wschodniej i północno wschodniej części kraju chmur będzie coraz więcej. Miejscami wystąpią też burze, którym mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Lokalnie może spaść nawet do 40 milimetrów a porywy wiatru sięgną nawet do 80 km/h.

Temperatura będzie bardziej wyrównana na obszarze praktycznie całego kraju. Chłodniej będzie jedynie na nizinie Szczecińskiej, obszarach podgórskich i strefie brzegowej Morza Bałtyckiego. Na pozostałym obszarze słupki rtęci na termometrach przekroczą 30 stopni Celsjusza.

Na wschodzie upał utrzyma się najprawdopodobniej do czwartku, a nie jest wykluczone, że do końca tygodnia.
- prognozuje Michał Ogrodnik.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

#burze #pogoda

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo