Szczepionka przeciw HPV będzie darmowa?

Resort zdrowia planuje wprowadzić do kalendarza szczepień refundowaną szczepionkę przeciw HPV. Zgodnie z deklaracją szczepionka będzie darmowa dla 12-letnich dziewczynek. Starsze nastolatki mogłyby liczyć na częściową refundację.

Katja Fuhlert/pixabay.com/service/license/

Z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że darmowa szczepionka przeciw HPV dla 12-latek miałaby wejść do kalendarza szczepień już od przyszłego roku. W przypadku starszych dziewczynek szczepionka byłaby dostępna na receptę, z częściową refundacją.

Największy problem może stanowić dostępność preparatu.

„Firmy mówią wprost: jest to towar deficytowy, a pierwszeństwo mają te państwa, które już od dawna kupują szczepionkę dla swoich obywateli”.
- czytamy.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka, który może prowadzić do raka szyjki macicy) co prawda znajdują się w wykazie szczepień zalecanych szczególnie osobom przed inicjacją seksualną, ale nie są finansowane.

Teraz resort zdrowia planuje to zmienić i zamierza pod koniec roku ogłosić przetarg na szczepionkę. Wygrana firma miałaby dostarczyć preparat, który byłby dostępny bezpłatnie dla 12-letnich dziewczynek.

Szczepionka, choć znalazłaby się w kalendarzu szczepień finansowanych w całości przez państwo, byłaby nieobowiązkowa.

„Dla reszty dzieci (dokładne kryteria wiekowe nie są jeszcze ustalone) można byłoby ją kupić w aptece z częściową refundacją ze strony państwa (prawdopodobnie 50 proc.). To także jest nowość. Obecnie w takim trybie oferuje się tylko szczepienie przeciw grypie, i to głównie dla seniorów. Inne szczepienia są albo za darmo w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych, albo odpłatne w 100 proc”.
- czytamy na łamach dziennika.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szczepionka #HPV #brodawczak #wirus

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo