Objawy udaru można wykryć 10 lat przed jego wystąpieniem!

Przełomowego odkrycia dokonali holenderscy naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie Ustalii oni, że wystąpienie udaru mózgu da się przewidzieć. Z ich badań wynika, że pogorszenie funkcji poznawczych może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu kolejnych 10 lat. Wyniki analizy opublikowano na łamach „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”.

Free-Photos/pixabay.com/service/license/

Zespół naukowców prowadził swoje badania na grupie 14 712 osób. Informacje dotyczące ich stanu zdrowia gromadzono na przestrzeni lat 1990-2018. Następne dane wnikliwie analizowano szukając symptomów mogących pomóc we wczesnym wykrywaniu udaru mózgu.

Jak się okazuje, dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema bez udaru tej samej płci i w tym samym wieku.

Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu.

Szereg przeprowadzonych testów obejmował funkcje poznawcze: m.in.

  • koncentrację,
  • funkcje językowe,
  • uczenie się i zapamiętywanie,
  • czas reakcji,
  • koordynację i sprawność ruchową
  • występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić udar pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu.
- informują autorzy badania.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #udar #styl życia #udar mózgu

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo