Tysiące interwencji strażaków po burzy. Brak prądu, pozrywane dachy i ranne dzieci

W piątek strażacy w związku z burzami interweniowali ponad 5,3 tys. razy; wskutek nawałnic rannych zostało troje dzieci – bilans strażackich interwencjo o burzach i nawałnicach, które przeszły nad Polską podsumował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Burze uszkodziły ponad 200 dachów, ewakuowano w sumie 15 obozów harcerskich. Według danych z godz. 6:00 rano po przejściu burz bez prądu w całym kraju pozostaje ponad 49 tys. odbiorców. Najgorsza sytuacja ma miejsce w województwie łódzkim, gdzie prądu nie ma ponad 28 tys. odbiorców.

twitter.com/KGPSP

Jak wynika z informacji Komendy Głównej PSP w piątek do północy przeprowadzono 5342 interwencje związane z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w woj. łódzkim (1248), małopolskim (841), mazowieckim (765) i wielkopolskim (616). W czasie nawałnic uszkodzone bądź zerwane zostały 203 dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej, bo 129 dachów burze uszkodziły w województwie łódzkim. W Jeżowie, w powiecie brzezińskim, wiatr zerwał częściowo dach kościoła.

Ranne dzieci

W wyniku obrażeń odniesionych po przejściu burz troje dzieci zostało hospitalizowanych. Podczas ewakuacji obozu harcerskiego (w woj. świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim) jedno dziecko skręciło nogę, a drugie przerażone burzą także zabrano do szpitala. Z kolei w woj. mazowieckim w miejscowości Bogate (powiat przasnyski) spadający konar złamał dziecku nogę.

Ewakuowano w sumie 15 obozów harcerskich, w tym siedem z udziałem Państwowej Straży Pożarnej.
- przekazał rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski.

Z kolei w sobotę - od północy do godz. 5:00 strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z pogodą 72 razy.

Przerwy w dostawach prądu

Według danych z godz. 6:00 po przejściu burz bez prądu w całym pozostaje ponad 49 tys. odbiorców - poinformował Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Najgorsza sytuacja ma miejsce w województwie łódzkim, gdzie prądu nie ma ponad 28 tys. odbiorców.
Jak poinformował na Twitterze Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu pozostaje 49 074 odbiorców. Najwięcej w województwie łódzkim (28 111), mazowieckim (14 748), świętokrzyskim (1680) i lubelskim (1411).

Prognoza na weekend

Według prognoz IMGW w sobotę najgorsza pogoda będzie na krańcach wschodnich i południowo wschodnich. Obszar ten znajdzie się w strefie frontu, który w piątek przyniósł gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W rejonach tych mogą wystąpić burze, jednak - jak wskazywał IMGW - będą one nieco słabsze niż te z piątkowej nocy.
 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#pogoda #burze

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo