Owczarki szkockie - psy łagodne, przywiązane do domowników

Owczarek szkocki długowłosy – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających. Pies znany i popularny dzięki książce "Lassie, wróć!". Owczarek szkocki to psy inteligentne, wrażliwe i delikatne psychicznie, lubiące pracować z człowiekiem. Są mało agresywne, raczej przyjazne.

owczarek szkocki długowłosy
SGracheva_2610

Oprócz odmiany długowłosej istnieje mniej znana - krótkowłosa. Rasa ta, jak wskazuje nazwa pochodzi ze Szkocji, gdzie była używana od bardzo dawna. Psy podobne do współczesnych collie występowały w tych rejonach już w XVI wieku. Na drodze wieloletnich krzyżowań i selekcji hodowlanych udało się uzyskać cechy podobne do tych jakie prezentuje obecny wzór rasy. Collie krzyżowane były przede wszystkim z seterami. Po raz pierwszy owczarka szkockiego zaprezentowano na oficjalnej wystawie psów rasowych w 1860 roku w Birmingham w Anglii. Pierwsze owczarki szkockie w Polsce pojawiły się w 1924 roku.

Owczarki szkockie to psy z natury łagodne, wobec obcych nieufne. Energiczne, wesołe i skore do zabawy oraz pracy. Lubią dużą przestrzeń i dużo ruchu, ale aklimatyzują się również w mieszkaniach. Towarzyskie, nie mogą długo pozostawać w samotności. Szybko się uczą i przywiązują się do domowników. Są wierne i lubią przebywać w pobliżu swojego pana, są przyjazne dla dzieci. Na ogół są odważne i pewne siebie, choć mogą się też zdarzać psy lękliwe.

To psy przede wszystkim towarzysze rodziny, choć też sprawdzą się w roli przewodników niewidomych, pomocników osób niepełnosprawnych i w dogoterapii, dobrze poradzą sobie też jako psy lawinowe. Collie wyróżniają się dużą inteligencją i podatnością na szkolenie. Mają dobrą pamięć, komendy przyswajają trwale, nie są jednak ślepo posłuszne. Ze względu na wrażliwość wymaga delikatnego podejścia. 

Szata owczarków wymaga regularnego szczotkowania i obficie linieje. Collie są podatne na dysplazję stawów biodrowych. W tej rasie występują także choroby oczu. Częściej niż u innych ras występuje też rak kości i przerost dziąseł.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Owczarek szkocki długowłosy #Collie #psy

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo