Z OSTATNIEJ CHWILI

Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie • • •

Szczerski: „Polska jest dla Ameryki najważniejszym sojusznikiem w tej części świata”

"Inicjatywa Trójmorza ma od samego początku bardzo jasne cele. Tak zbudować tutaj infrastrukturę transportową, telekomunikacyjną, energetyczną - a dzisiaj do tego dokładamy także badania, rozwój i naukę - żeby pokazać, że możemy uczynić z tego regionu centrum innowacji dla całej Europy" - powiedział Krzysztof Szczerski w rozmowie z Katarzyną Gójską. Gość radiowej Jedynki opowiedział o kulisach spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z międzynarodowymi politykami i o aktualnym stanowisku USA do Trójmorza i do Polski. "Polska jest dla Ameryki najważniejszym sojusznikiem w tej części świata" - podkreślił.

Krzysztof Szczerski
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Rozmowa w "Sygnałach dnia" dotyczyła inicjatywy Trójmorza, którego szczyt odbywa się właśnie w bułgarskiej Sofii. Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta mówił m.in. o celach, jakie stawiane są przed projektem.

Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się dzisiaj inicjatyw politycznych w świecie międzynarodowym. To jest ledwo 6 lat od pierwszego spotkania, w 2015 roku na marginesie obrad ONZ w  Nowym Yorku, a potem pierwszy  szczyt w 2016 rok i proszę zobaczyć, wtedy to było po prostu grono państw, które spotkało się po to, żeby dyskutować na temat tego, co może zrobić razem. Dzisiaj to jest poważna inicjatywa. 12 państw członkowskich między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Strategiczny partnerstwo z USA i z Niemcami. Jest taż tutaj obecna wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, przyjadą dzisiaj do nas także przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Bliskiego Wschodu, państw Bliskiego Wschodu co pokazuje, że to jest dzisiaj jedna z tych inicjatyw, które postrzegane są na świecie jako właśnie motor przyszłego rozwoju gospodarczego.

- mówił Szczerski.

Bo taki jest cel Trójmorza, żeby uczynić z tego regionu motor rozwojowy dla Europy i także atrakcyjne miejsce dla inwestycji przyciągania gospodarczej współpracy, dla państw całego świata, także tak odległych dla nas, jak z Bliskiego Wschodu, Azji, czy USA. I to się udało, bo inicjatywa Trójmorza ma od samego początku bardzo jasne cele. Tak zbudować tutaj infrastrukturę transportową, telekomunikacyjną, energetyczną - a dzisiaj do tego dokładamy także badania, rozwój i naukę - żeby pokazać, że możemy uczynić z tego regionu centrum innowacji dla całej Europy

- dodał.

Jednym z tematów rozmów między prezydentami krajów wchodzących w skład Trójmorza, będzie sprawa jak najlepszego skoordynowania finansowych środków "popandemicznych", które teraz się pojawiają.

Poruszony został także temat podejścia Amerykanów do Trójmorza.

Pan prezydent spotkał się z delegacją kilkunastu kongresmenów, przedstawicieli Senatu i Izby Reprezentantów z obu partii politycznych tutaj będących właśnie w dużej delegacji kongresowej także na szczyt Trójmorza i tam było bardzo ważne, bardzo jasno podkreślone ze strony polityków obu partii amerykańskich, że Polska jest dla Ameryki najważniejszym sojusznikiem w tej części świata, że Polska jest bardzo ważnym partnerem amerykańskim zarówno gospodarczo jak i właśnie w zakresie bezpieczeństwa. Więc wszystko to, co dzisiaj robimy jest właśnie tutaj także w ramach współpracy polsko-amerykańskiej i jeśli chodzi o wschodnią flankę NATO i jeśli chodzi o Trójmorze, wzmacnia to co się nazywa odpornością, czyli tym żeby być odpornym na szoki zewnętrzne, różne zewnętrzne zagrożenia i także po budujemy infrastrukturę

- opowiedział minister.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PR1

#Krzysztof Szczerski #trójmorze

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo