Szczepienia w aptekach - już 377 punktów

377 aptek ogólnodostępnych dołączyło do Narodowego Programu Szczepień - poinformowała Naczelna Izba Aptekarska. W ramach programu, farmaceuci posiadający odpowiednie uprawnienia i pracujący w tych aptekach będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

pixabay.com/v-a-n-3-ss-a

Pacjenci chcący przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w aptece będą mogli zarejestrować się na szczepienie: elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu gov.pl za pomocą lub bez profilu zaufanego, wysyłając sms pod numer 64 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie i zapisując się poprzez system rejestracji lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym aptecznym punktem szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.

Kwalifikację do szczepienia jak i sam proces podania szczepionki w aptecznym punkcie szczepień przeprowadza farmaceuta posiadający odpowiednie uprawnienia. Apteka musi prowadzić także dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Aby pomóc chętnym znaleźć najdogodniejszy dla siebie punkt szczepień Ministerstwo Zdrowia przygotowało mapę lokalizacji placówek wraz z danymi teleadresowymi https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Jak zapewnia, dane są na bieżąco aktualizowane, a liczba dostępnych aptecznych punktów szczepień będzie stopniowo rosła.

Według danych resortu zdrowia najwięcej aptecznych punktów szczepień znajduje się w województwie małopolskim - 60 placówek. W województwie łódzkim są 43 placówki, w wielkopolskim - 41 placówek, śląskim - 41, pomorskim - 33, mazowieckim - 25, dolnośląskim - 21, lubelskim - 21, kujawsko-pomorskim - 20, podkarpackim - 15, świętokrzyskim - 13, opolskim - 12, podlaskim - 11, zachodniopomorskim - 11, lubuskim - 6, warmińsko-mazurskim - 4.

Od 15 czerwca br. wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczęły nabory aptek, które chcą wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

Aby przystąpić do Narodowego Programu Szczepień, apteka przesyła elektroniczne oświadczenie do właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ. Apteki, które pozytywnie przejdą weryfikację, zostaną wpisane na specjalny wykaz "covidowy", prowadzony przez dyrektorów wszystkich oddziałów NFZ.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo