Zełenski chciał sztywnych kryteriów akcesu dla Ukrainy. NATO: "To tak nie działa"

Po to, by Ukraina otrzymała Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO, nie wystarczy techniczne zrealizowanie konkretnych kryteriów, bo przyjęcie danego kraju do Sojuszu, to decyzja polityczna - oświadczył przedstawiciel NATO James Appathurai.

https://twitter.com/jensstoltenberg

Appathurai, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO na Kaukaz i Azję Środkową, odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o tym, że Ukraina chce otrzymać spis kryteriów, koniecznych dla zrobienia następnego kroku na ścieżce integracji z NATO.

Chcielibyśmy mieć uzgodnione z NATO kryteria, uzgodnione wskaźniki, według których dalej będzie oceniana skuteczność reform na Ukrainie i jej gotowość do członkostwa

- powiedział Zełenski.

"To tak nie działa" - odpowiedział przedstawiciel NATO, cytowany przez portal Europejska Prawda. "Nie ma konkretnego spisu kryteriów, po wypełnieniu których przyznaje się MAP (Membership Action Plan - Plan Działań na rzecz Członkostwa) albo członkostwo, ponieważ to jest polityczna decyzja, to nie są tylko techniczne kryteria" - wyjaśnił.

Nie mówię, że nie ma związku między reformami i decyzją polityczną, oczywiście, związek jest. Ale realizacja spisu kryteriów nie wystarcza sama w sobie

 - zaznaczył.

Podkreślił, że kraj powinien być gotowy do członkostwa, ale do rozszerzenia Sojuszu powinno być też gotowe NATO i decyzja ta powinna być podejmowana przez kraje do niego należące. "Ale bez udziału krajów trzecich, w tym przypadku Rosji" - podkreślił.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#James Appathurai #NATO #Ukraina

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo