Szczerski o szczycie Trójmorza: Tematem współpraca transatlantycka

Na szczycie Trójmorza odbędą się debaty dotyczące miejsca tej inicjatywy w polityce europejskiej i transatlantyckiej – zapowiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.

Państwa Trójmorza
fot. własne via wikimedia

Jak powiedział Szczerski w czwartek w TVP Info przed wylotem do Sofii, gdzie odbędzie się dwudniowe spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, projekt deklaracji końcowej zawiera zapowiedź dwóch strategicznych debat dotyczących miejsca Trójmorza w polityce europejskiej i euroatlantyckiej.

Ważne, by przedyskutować nową koncepcję - w jaki sposób Amerykanie mogą realizować swoją obecność w Europie poprzez Trójmorze

 – dodał.

Zwrócił uwagę, że przesłanie na szczyt przygotował prezydent USA Joe Biden. "To znaczy, że administracja amerykańska widzi nasz region" – powiedział, przypominając zdalny udział prezydenta USA w majowym szczycie B9 w Bukareszcie.

Podkreślił też, że w planie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy jest spotkanie z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz że w sofijskim szczycie mają wziąć udział delegacje z rekordowo wielu państw, w tym Japonii, Wielkiej Brytanii i Grecji. Zauważył, że licznie reprezentowani będą także przedsiębiorcy.

Jednym z tematów rozmów ma być transformacja energetyczna. "Chcemy gospodarki, która będzie bardziej przyjazna klimatowi, ale ten region ma swoją specyfikę" – powtórzył. "Chcemy być częścią tego wielkiego projektu, ale na warunkach takich, które będą nam gwarantowały bezpieczeństwo energetyczne" – dodał.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Trójmorze #Krzysztof Szczerski #Joe Biden

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo