Kaczyński dla "GP": Bez zmiany systemu podatkowego nie będzie "Polskiego Ładu"

"Bez zmiany systemu podatkowego nie wprowadzimy innych elementów Polskiego Ładu. Nie mam wątpliwości, że to będzie wielce niekorzystne dla rozwoju naszego kraju, dla jego przyszłości" - powiedział tygodnikowi "Gazeta Polska" wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Kaczyński pytany był przez "Gazetę Polską" m.in. o to, czy uda się utrzymać koalicję z wicepremierem Jarosławem Gowinem do końca kadencji. "Trudno (...) nie dostrzec, że prawdziwym problemem w naszych relacjach może być Polski Ład. A szczególnie zmiana systemu podatkowego z regresywnego na progresywny. Dla nas to sprawa kluczowa" - zaznaczył Kaczyński.

Dodał, że - w jego opinii - Polski Ład nie będzie mógł być wprowadzony w życie bez tej transformacji.

Zmiana modelu podatkowego ma fundamentalne znaczenie, bo u nas jest tak, że im kto więcej zarabia, tym mniej płaci danin

 - powiedział. W ocenie Kaczyńskiego "nie ma społecznego, ekonomicznego czy moralnego uzasadnienia dla przedłużania tej niesprawiedliwej sytuacji."

A mimo wszystko ma ona swoich zażartych obrońców, używających jeszcze do tego manipulacji, że oto stoją po stronie klasy średniej

 - ocenił.

Kaczyński zapewnił, że "ogromna część realnej klasy średniej albo zyska, a w najgorszym wypadku nic nie straci na Polskim Ładzie", a grupa kilku procent najzamożniejszych Polaków będzie musiała płacić większe daniny społeczne. Podkreślił, że z punktu widzenia ich dochodów ten wzrost nie będzie duży.

Ale są i tacy, którzy mimo wysokich dochodów trzęsą się na samą myśl straty stu czy dwustu złotych. Ich emocje, podkręcane jeszcze dezinformacją niektórych mediów, przenoszą się na naszych koalicjantów

 - powiedział. Kaczyński dopytywany, czy ma na myśli przenoszenie tych emocji na wicepremiera Jarosława Gowina, przyznał, że "przede wszystkim na niego i jego najbliższe otoczenie."

Lider PiS pytany był też o to, czy większość rządowa będzie miała wystarczającą liczbę szabel w Sejmie na poparcie Polskiego Ładu zaznaczył, że będzie ona negocjowała tę kwestię z koalicjantami i szukała poparcia poza koalicją. "Mam nadzieję, że nie dojdzie do zablokowania tego arcyprzyszłościowego projektu dla Polski" - mówił.


Całość wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim tylko w "Gazecie Polskiej" - w numerze, który od dziś dostępny jest w sprzedaży tradycyjnej i elektronicznej

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Gazeta Polska

 

#Jarosław Kaczyński #wywiad #Gazeta Polska #Polski Ład

Tomasz Sakiewicz,Katarzyna Gójska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo