Śpiewanie generuje większe ryzyko COVID-19?

Dość nieoczekiwane wnioski z badania zaprezentowała grupa brytyjskich naukowców. Wykazali oni, że podczas gry na drewnianych i blaszanych instrumentach dętych wytwarza się mniej aerozoli niż w czasie śpiewania i mówienia. W tym pierwszym przypadku cząsteczek jest tyle samo, co przy zwykłym oddychaniu. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa granie na instrumentach dętych jest znacznie bezpieczniejsze niż… śpiew.

Free-Photos/pixabay.com/service/license/

Artykuł ze szczegółowym omówieniem badań został opublikowany na łamach „Aerosol Science and Technology” 

Odkrycia - zdaniem specjalistów - mogą mieć kluczowe znaczenie dla opracowywania dalszych planów dotyczących znoszenia (lub wdrażania) ograniczeń pandemicznych w teatrach, salach koncertowych, filharmoniach itp.

Grać czy śpiewać? Oto jest pytanie!

Badacze przyglądali się ilości aerozoli i większych kropel generowanych podczas gry na instrumentach dętych drewnianych i blaszanych, a następnie porównywali je z aerozolami uwalnianymi podczas oddychania, mówienia i śpiewania. Pomiary prowadzono w środowisku bez cząstek aerozolu w tle, które utrudniałyby interpretację wyników, z dziewięcioma muzykami grającymi na 13 instrumentach dętych drewnianych i blaszanych (m.in. flet, piccolo, klarnet, trąbka, puzon i tuba).

Okazało się, że ilość aerozoli (średnica <20 µm) wytwarzanych podczas gry na instrumentach dętych jest podobna do tej wytwarzanej przy oddychaniu. Natomiast jest ich zdecydowanie mniej niż podczas głośnego mówienia czy śpiewania.

Wokół osób grających na instrumentach dętych nie zaobserwowano dużych kropel (średnica >20 µm), za to były one obecne, kiedy ktoś śpiewał lub kaszlał.

Stężenia emisji aerozoli dla muzyków podczas oddychania i wokalizacji były zgodne z wynikami badań przeprowadzonych w ubiegłym roku na dużej grupie profesjonalnych śpiewaków. Nie znaleziono różnic między stężeniami aerozoli generowanymi przez profesjonalnych i amatorskich wykonawców: ani podczas oddychania, ani podczas wokalizacji. Sugeruje to, że wytwarzanie nanokropelek zupełnie nie zależy od treningu wokalnego.

Nasze badanie wykazało, że gra na instrumentach dętych drewnianych i blaszanych generuje mniej aerozoli niż wokalizacja, co może mieć ważne implikacje dla luzowania obostrzeń związanych z COVID-19. Mimo uspokojenia sytuacji na świecie, wiele działań związanych ze sztukami scenicznymi nadal jest ograniczanych.
- mówi jeden z autorów publikacji dr Bryan Bzdek.

Z kolei prof. Jonathan Reid dodaje natomiast, że badanie potwierdziło jednoznacznie, że ryzyko transmisji SARS-CoV-2 jest podwyższone podczas wokalizacji o głośnej głośności w słabo wentylowanych pomieszczeniach. 

Dla porównania - gra na instrumentach dętych, podobnie jak oddychanie, generuje mniej cząsteczek przenoszących wirusa niż mówienie lub śpiewanie.
- wyjaśnia naukowiec.

W projekcie badawczym o nazwie PERFORM (ParticulatE Respiratory Matter to InForm Guidance for the Safe Distancing of PerfOrmeRs in a COVID-19 PandeMic), wzięli udział naukowcy z Imperial College London, University of Bristol, Wexham Park Hospital, Lewisham and Greenwich NHS Trust oraz Royal Brompton Hospital.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #badania #nauka

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo