Z OSTATNIEJ CHWILI

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji; tylko Rosja mająca tam prawo weta była przeciw rezolucji • • •

Ciekawostki turystyczne: Koliba - schronisko studenckie

Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej znajduje się pomiędzy wsiami Caryńskie i Bereżki, na Przełęczy Przysłup Caryński na wysokości 777 m n.p.m. - między Połoniną Caryńską a Magurą Stuposiańską, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Czynne jest bez przerw, przez cały rok.

Schronisko "Koliba" na Przysłopie Caryńskim
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Chatka na Przysłupie Caryńskim została w 2011 roku gruntownie przebudowana. W Kolibie można - jak dawniej - liczyć na nocleg, jednak nowy obiekt posiada w zasadzie standard nowoczesnego schroniska

Koliba leży w bezpośrednim sąsiedztwie węzła szlaków pieszych (żółty do wsi Bereżki, zielony w stronę Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej), historyczno-przyrodniczego (Przysłup Caryński – Dwernik Kamień), konnego i rowerowego (od strony Dwernika). Sprzed Koliby roztacza się widok na grupę Tarnicy oraz Bukowe Berdo.

Do września 2010 r. było zamknięte z powodu rozbudowy. Przed remontem znajdowało się tam 18 miejsc noclegowych na łóżkach, podłoga z możliwością spania na materacach oraz pole namiotowe.

Budynek nawiązuje swoją bryłą do przedwojennych, karpackich schronisk oraz regionalnej architektury. Koliba została udostępniona dla turystów od 1 października 2010 roku.

Obecnie Koliba oferuje 30 miejsc noclegowych (łóżek). Przy większym ruchu możliwy jest nocleg na podłodze. W Kolibie centralne miejsce zajmuje sala jadalna z kominkiem, tu można wspólnie przygotować i zjeść posiłek.

Dojście do Koliby od wschodu zapewnia szlak żółty z miejscowości Bereżki - 45 minut oraz szlak nieco dłuższy, niebieski z Pszczelin Widełek. W około 2,5 godziny dotrzemy tu z Dwernika również tym samym szlakiem niebieskim. Z drugiej strony przełęczy możemy dojść tu w około godzinę z Nasicznego, wzdłuż doliny potoku Caryńskiego czerwonym szlakiem, który prowadzi przez teren nieistniejącej wsi Caryńskie, po drodze możemy m.in. obejrzeć ruiny cerkwi. Dojście od południa, z Ustrzyk Górnych to przejście przez Połoninę Caryńską. Podobnie rzecz się ma z dojściem od strony Berehów Górnych z przełęczy Wyżniańskiej i Brzegów.

Z Koliby można też wybrać się na dłuższą wyprawę do Ustrzyk a potem na Tarnicę albo przez Caryńską i Berehy Górne na Wielką i Małą Rawkę.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#podróże #turystyka

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo