Łukaszenka straszy Polskę i Łotwę "zalaniem" imigrantami. Sankcje UE porównał do "ataku faszystów"

"Białoruś nie będzie zbiornikiem dla migrantów zmierzających do Europy" – powiedział Aleksandr Łukaszenka, omawiając dziś reakcję Mińska na zachodnie sankcje. Zapowiedział również zakaz tranzytu dla niemieckich towarów i „przyjrzenie się” zachodnim firmom na Białorusi. Prorządowe media straszą także Polskę i Łotwę, informując, że "zaleje" je falą nielegalnych imigrantów z Azji.

Aleksandr Łukaszenka
Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

„Białoruś będzie odpowiadać na wyzwania na granicy tak, jak jej się to opłaca” - oświadczył Łukaszenka podczas narady. Sankcje UE określił jako „międzynarodowy szantaż”.

Jeśli ktoś myśli, że teraz zamkniemy granicę z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą i zamienimy się w zbiornik dla uciekinierów z Afganistanu, Iranu, Iraku, Libii, Syrii i Tunezji, to taka osoba co najmniej się myli. Nie będziemy nikogo tu zatrzymywać. Oni przecież nie do nas idą

 – oświadczył białoruski przywódca.

Oni zmierzają do oświeconej, ciepłej, przytulnej Europy. Europa wezwała tych ludzi. Po drugie to oni (Europejczycy) zniszczyli te kraje. To oni de facto unicestwili Afganistan i wyprowadzili stamtąd wojska

 – dodał.

Oni chcą, żebyśmy my brali tych ludzi (migrantów) i tutaj umieszczali w "obozach koncentracyjnych". To się nie wydarzy po tej polityce, którą prowadzicie wobec Białorusi i Rosji. Ludzie uciekają przed wojną i uciekają tam, dokąd ich zaproszono

 – ocenił Łukaszenka.

Wcześniej w ramach odpowiedzi na zachodnie sankcje władze Białorusi zapowiedziały m.in. wycofanie się z umowy z UE o readmisji. Na Litwę dociera z Białorusi codziennie więcej imigrantów niż przez cały ubiegły rok. Prorządowe sieci społecznościowe zapowiadają, że Białoruś „zaleje” migrantami nie tylko Litwę, ale także Polskę i Łotwę.

Łukaszenka poinstruował również swoich ministrów, by zamknęli tranzyt dla niemieckich towarów, przesyłanych na Wschód. „Niech wysyłają przez Chiny i Rosję. Albo przez Ukrainę – tam są dobre drogi” – ironizował. „Trzeba zrobić wszystko, by poczuli, co to takiego Białoruś. I, by zanim sięgną po broń gospodarczą, pomyśleli” – dodał.

W czasie wtorkowej narady, poświęconej reakcji na zachodnie sankcje, Łukaszenka oskarżył Zachód o „działanie przeciwko narodowi” białoruskiemu oraz Rosji. Porównał atak na Białoruś do „najścia europejskiego faszyzmu 80 lat temu”. „(Dzisiaj) oni zaczęli nowy pochód na Wschód” – powiedział.

Jego zdaniem kraje zachodnie, zasłaniając się apelami o demokrację i przemiany, chcą „wyczyścić teren dla swojego biznesu” i uczynić z Białorusi „surowcowe zaplecze dla Europy”.

Łukaszenka polecił swoim podwładnym przeorientowanie gospodarki kraju na inne niż europejskie rynki i dostawców. Rządowi i bankowi centralnemu nakazał przyjrzenie się zachodnim firmom, które "u nas działają”.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Aleksandr Łukaszenka #Białoruś #imigranci #Litwa #Polska #Łotwa #Rosja

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo