Hiszpanie przeciwni ułaskawieniu separatystów z Katalonii

51,8 proc. ankietowanych Hiszpanów uważa niedawne ułaskawienie separatystycznych polityków z Katalonii za decyzję “złą” lub “bardzo złą” - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu ośrodka Sigma Dos przeprowadzonego na zlecenie dziennika "El Mundo". 31,4 proc. uczestników badania uważa ułaskawienie separatystów za decyzję słuszną.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Ankietowani musieli też ustosunkować się do pytania odnośnie możliwego wzmocnienia przez ten akt łaski pozycji katalońskiego separatyzmu. 48,4 proc. uczestników badania odpowiedziało twierdząco, zaś 35,3 proc. zanegowało taki scenariusz.

Tymczasem komentatorzy wskazują, że wypowiedzi byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa, który znalazł się wśród dziewiątki polityków zwolnionych z aresztu, dowodzą, że separatyści nie zamierzają zaniechać walki o secesję.

W piątkowym wywiadzie dla telewizji TV3 Junqueras stwierdził, że opowiada się za organizacją podobnego referendum niepodległościowego, jak w 2017 roku. Zastrzegł jednak, że przed jego przeprowadzeniem Katalonia powinna “umocnić bardziej swoje sojusze zagraniczne” w celu uzyskania poparcia międzynarodowego jako nowe państwo.

23 czerwca dziewięcioro katalońskich polityków skazanych w 2019 roku za organizację nielegalnego plebiscytu niepodległościowego wyszło na wolność. Dzień wcześniej decyzję w tej sprawie zatwierdził rząd Pedro Sancheza.

Premier Hiszpanii ogłaszając ułaskawienie skazanych na kary od 9 do 13 lat więzienia separatystów zaznaczył, że zwolnienie Katalończyków jest warunkowe, a ich ponowne zaangażowanie się w próbę ogłoszenia secesji regionu spowoduje ponowne osadzenie ich w zakładzie karnym.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Hiszpania #sondaż #ułaskawienie

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo