Basen ogrodowy – jak wybrać?

Basen w ogrodzie to wyśmienity pomysł na spędzanie wolnego czasu w upalne dni. Kąpiel w wodzie jest wielką atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów basenów ogrodowych - baseny stelażowe, rozporowe, dmuchane. Podpowiadamy, jaki basen ogrodowy wybrać oraz w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć.

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@Vincent Rivaud

Jaki basen ogrodowy wybrać? 

Odpowiedź na pytanie, jaki basen do ogrodu będzie najlepszy, będzie zależeć od kilku czynników. Po pierwsze warto zastanowić się dla kogo przeznaczony jest basen: czy będą z niego korzystać wyłącznie dzieci czy może także dorośli? Po drugie - warto wziąć pod uwagę także rozmiary basenu ogrodowego, sposób montażu, a także określić kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać za zakup basenu.

Baseny ogrodowe - rodzaje

W sklepach znajdziemy wiele różnych basenów ogrodowych, dlatego z pewnością warto zastanowić się nad zakupem konkretnego modelu, który spełni nasze oczekiwania pod względem wyglądu, jak i ceny. Wśród basenów ogrodowych wyróżniamy między innymi:

 1. brodziki dla dzieci,
 2. baseny dmuchane,
 3. baseny rozporowe,
 4. baseny stelażowe.

Baseny ogrodowe dmuchane i brodziki dla dzieci

Młodszym entuzjastom zabaw w wodzie w zupełności wystarczą brodziki oraz małe baseny dmuchaneBaseny dla dzieci występują w wielu różnych atrakcyjnych dla dzieci kształtach – od zwykłych basenów, po prawdziwe zamki w przeróżnych kolorach. Ich montaż jest bardzo prosty -wystarczy je nadmuchać napełnić wodą i pilnować maleństwa. Takie modele basenów często miewają kranik, który usprawnia wymianę wody, co przy małych dzieciach czasem okazuje jest niezbędne.

Zależnie od modelu czy firmy baseny dla dzieci zaopatrzone są w pokrywę chroniącą wodę od zanieczyszczeń. Należy jednak powiedzieć, że baseny tego typu często są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre z modeli mają niezależne komory powietrzne, co w przypadku przebicia jednej z nich basen nadal utrzymuje swój kształt. Często też w zestawie dostajemy łatki. Do tego typu basenów ogrodowych nie można podłączyć pompy filtrującej.

Baseny ogrodowe rozporowe

Basen ogrodowy rozporowy to  bardzo prosta i jedna z najtańszych konstrukcji. Takie baseny nabierają końcowy kształt dopiero po napełnieniu wodą. W tego typu basenach należy kontrolować proces wypełniania wodą, aby nie doszło do awarii. Ścianki basenów rozporowych muszą wytrzymać napór tysięcy litrów wody dlatego też należy ustawiać je na wyrównanym oraz wypoziomowanym terenie. Na pochyłości wypełniony basen może się przewrócić. Konstrukcje rozporowe są dość niskie i mają mniejsze rozmiary niż baseny stelażowe.

Basen ogrodowy stelażowy

Ścianki tego typów basenów utrzymuje w pionowej pozycji metalowa rama oraz stelaż o konstrukcji drewnianej bądź stalowej. Wzdłuż obwodu basenu, w odstępach kilkudziesięciu centymetrów, ustawione są solidne podpory. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie ciężaru wody. Dzięki temu baseny stelażowe mogą być dość duże i wysokie. Długość prostokątnych dochodzi nawet do 12 m. Basen stelażowy może mieć kształt owalny, prostokątny czy eliptyczny. Baseny stelażowe nie muszą być wypełnione w 100% wodą. Powinno się je ustawiać na podbudowie np. z kostki brukowej.

Jak wybrać właściwy rozmiar basenu?

Wybór wielkości basenu zależy od naszych indywidualnych potrzeb, dostępnych środków oraz od dostępnego miejsca w ogrodzie:

 • Mały basen ogrodowy sprawdzi się głównie w małych ogrodach. Im mniejszy model, tym niższa cena, ale również niższa funkcjonalność – w basenie o powierzchni kilku metrów dorosłe osoby nie będą mogły swobodnie pływać. Z drugiej strony – mały basen oznacza mniej litrów wody potrzebnych do jego napełnienia, a to wiąże się z oszczędnym eksploatowaniem.
 • Średni basen ogrodowy– modele o średnich wymiarach są najczęściej wybierane, ponieważ nie wymagają wiele wolnego miejsca w ogrodzie, a są w stanie zapewnić dobre warunki do pływania nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
 • Duży basen ogrodowy – to, oczywiście, najbardziej komfortowe rozwiązanie, ale także największy wydatek na etapie zakupu i podczas eksploatacji (znacznie większe zużycie wody, ale także chemii do basenu oraz prądu do zasilenia pompy filtrującej wodę).

Akcesoria do basenów ogrodowych

Do basenów ogrodowych potrzebne będą różnego typu akcesoria. Niektóre z nich, w zależności od modelu basenu, sprzedawane są w komplecie natomiast nie wszystkie. Przydatne akcesoria do basenu to między innymi:

 • pompka, usprawniająca pompowanie basenu;
 • pompy filtrujące do basenów ogrodowych – oczyszczają wodę w basenach (zwykle rozporowych oraz stelażowych);
 • chemia basenowa;
 • pokrywy basenów ogrodowych – okazują się przydatne do wszelkiego rodzaju basenów, chroniąc przed zanieczyszczeniami; 
 • maty zabezpieczające dno basenu – chronią zarówno przed uszkodzeniami podczas zabawy, a także przed ostrymi elementami w podłożu;
 • drabinki – ułatwiają wejście do głębokich basenów;
 • filtry do pomp oczyszczających do basenów ogrodowych;
 • łatki – można je naklejać nawet pod wodą bez potrzeby wypuszczania jej z basenu.

Czyszczenie wody w basenie

Wodę w basenie należy chronić przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca oraz okrywanie nim basenu. Do oczyszczania wody z liści oraz innych elementów pływających po powierzchni można łatwo usunąć za pomocą specjalnych podbieraków. Pomocny może okazać się skimer, który podłącza się do filtra. Skimer to pojemnik z sitkiem, przez który nieustannie przepływa woda, zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia się na sitku, który trzeba od czasu do czasu oczyścić. 

Jak pielęgnować basen ogrodowy? Jak go utrzymać w dobrym stanie?

Basen ogrodowy wymaga od użytkowników starannego eksploatowania oraz zabiegów, które przedłużą jego wytrzymałość. Warto pamiętać o niektórych kwestiach, jak:

 • basen należy napełniać wodą w około 80% - to zapobiegnie odkształceniom oraz nadmiernemu zalewaniu okolicznego podłoża;
 • wodę w basenie należy regularnie filtrować, a wówczas można napełniać zbiornik raz na sezon;
 • podczas korzystania z pompy filtrującej, nie należy korzystać z basenu.

Basen ogrodowy a glony

Glony dość często pojawiają się w zbiornikach wodnych. Mogą stanowić kłopot także w basenie ogrodowym. W celu uniknięcia glonów warto zaopatrzyć się w odpowiednią chemię do basenu. Jaka chemia do basenu ogrodowego?

Chemia basenowa reguluje pH wody, dezynfekuje oraz chroni wodę i zbiornik przed algami czy glonami. Pamiętaj, że:

 • przed zastosowaniem chemii, raz w tygodniu warto badać poziom pH wody. Jeśli jest za niskie lub za wysokie, wówczas należy zadziałać odpowiednim preparatem.
 • do basenu ogrodowego można stosować preparaty dezynfekujące z chlorem. Jak chlorować basen ogrodowy? Najlepiej będzie wieczorem, za pomocą specjalistycznych tabletek czy granulek, przestrzegając dawkowania podanego na opakowaniu.

Ile kosztuje basen ogrodowy?

Cena basenów ogrodowych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj basenu, konkretny model, rodzaj materiałów użytych do produkcji czy rozmiar. Najmniejsze, o powierzchni kilku metrów kwadratowych, można zakupić już za około 100-200 zł. Baseny stelażowe są nieco droższe. Najmniejsze kosztują od 300 zł. Za basen o konstrukcji o wymiarach 4 x 5 m można zapłacić 5-10 000 zł. 

 

Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo