Dzień Niepodległości USA. Prezydent Duda złożył życzenia: Wspólnie działamy na rzecz pokoju

- Chcę Pana zapewnić, że Polska, jako wiarygodny sojusznik, jest i będzie solidarnie współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz pokoju i dobrobytu tak naszych Ojczyzn, jak i całej przestrzeni transatlantyckiej i społeczności międzynarodowej- napisał w liście do prezydenta USA Joe Bidena z okazji Dnia Niepodległości prezydent Andrzej Duda.

prezydent.pl

List Dudy skierowany do prezydenta USA opublikowano na stronach Kancelarii Prezydenta w niedzielę - 4 lipca Amerykanie obchodzą święto narodowe Dzień Niepodległości.

Życzenia prezydenta Dudy

- "Szanowny Panie Prezydencie z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki - Dnia Niepodległości - w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym składam na Pańskie ręce najlepsze życzenia pomyślności i zdrowia w tym szczególnym czasie oraz najserdeczniejsze gratulacje dla całego Narodu Amerykańskiego"

- napisał w liście Duda.

[polecam:https://niezalezna.pl/402122-biden-nie-wiedzial-o-zagranicznych-interesach-syna-te-zdjecia-budza-watpliwosci

Podkreślił, że Polskę i Stany Zjednoczone "oprócz tradycyjnych i wielowiekowych więzów przyjaźni łączą wspólnie podzielane wartości, strategiczne partnerstwo, zobowiązania sojusznicze oraz braterstwo broni".

- "Nie sposób również nie wspomnieć o wielu moich rodakach, którzy odnaleźli swój drugi dom w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Polonia, zaangażowana w życie polityczne po dwóch stronach Atlantyku, stanowi nierozerwalny łącznik pomiędzy naszymi państwami i Narodami"

- podkreślił prezydent.

Wymierne efekty współpracy 

Andrzej Duda ocenił też, że na przestrzeni ostatnich lat Polska i USA rozwijały przynoszącą "wymierne efekty" współpracę w wielu obszarach - wymienił m.in. "dwustronne relacje gospodarcze, modernizację Sił Zbrojnych RP, energetykę, w tym LNG i energię jądrową, a także na "forum Inicjatywy Trójmorza".

[polecam:https://niezalezna.pl/402122-biden-nie-wiedzial-o-zagranicznych-interesach-syna-te-zdjecia-budza-watpliwosci

- "Dzisiaj, w obliczy światowej walki z pandemią COVID-19, a także wielu innych poważnych zagrożeń o naturze ekonomicznej i politycznej, chcę Pana zapewnić, że Polska, jako wiarygodny sojusznik, jest i będzie solidarnie współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz pokoju i dobrobytu tak naszych Ojczyzn, jak i całej przestrzeni transatlantyckiej i społeczności międzynarodowej. W tym kontekście duże znaczenie miało dla mnie nasze niedawne spotkanie podczas Szczytu NATO w Brukseli, które potwierdziło zbieżność naszych poglądów w zakresie bezpieczeństwa obszaru wschodniej flanki Sojuszu"

 - zapewnił prezydent Duda.

- "Licząc na kontynuację bliskich kontaktów dwustronnych między naszymi państwami, proszę przyjąć, Panie Prezydencie, jeszcze raz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana, Pana Rodziny i całego Narodu Amerykańskiego"

- zakończył. 

Ważna współpraca wojskowa

W związku amerykańskim świętem życzenia złożył także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - "245 lat temu Deklaracja Niepodległości przygotowała grunt pod rozwój Stanów Zjednoczonych, które dzisiaj znamy. Szanujemy naszą wspólną historię, doceniamy obecną współpracę wojskową i jesteśmy gotowi stawić czoła przyszłym wyzwaniom wraz z naszymi amerykańskimi sojusznikami" - napisał po angielsku.

Szef MON opatrzył wpis zdjęciami ukazującymi wspólne działania polskiej i amerykańskiej armii.

4 lipca 1776 r. delegaci z 13 amerykańskich kolonii na wschodnim wybrzeżu - które stały się pierwszymi stanami USA - zebrali się w Filadelfii, by proklamować niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli ich niezależność od Wielkiej Brytanii. Na pamiątkę tego wydarzenia 4 lipca obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Dzień Niepodległości.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo