Zapowiedź wielkiej reformy i spore zmiany w partii. Jarosław Kaczyński odważnie o przyszłości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongresu partii w Warszawie mówił o jednym z wyzwań, jakim jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Padło również hasło dotyczące zmian w strukturach partyjnych i rządowych. - W naszej administracji jest wciąż wielu ludzi, którzy nam źle życzą. I jest też wielu ludzi, którzy może życzą nam dobrze, ale strasznie się boją podejmowania decyzji. Trzeba z tymi ludźmi się rozstać - powiedział.

Jarosław Kaczyński
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas kongresu partii przemawiał Jarosław Kaczyński. Jeden z wątków, jaki poruszył, to reforma sądownictwa - o której mówił, że to zadanie jest jeszcze przed partią rządzącą. Jak podkreślił prezes PiS, sądy „oczywiście muszą uznawać Konstytucję za najwyższe prawo Polski”.

- Ten charakter Konstytucji jest związany ściśle z podstawową zasadą demokracji – tzn. z zasadą zwierzchnictwa ludu, zwierzchnictwa narodu, zwierzchnictwa obywateli. To wyrazem ich woli jest konstytucja

 - zaznaczył.

Jeżeli ktoś chce jakieś prawo postawić ponad konstytucją, jakieś organy poza Polską traktować jako istotniejsze niż polski Trybunał Konstytucyjny, niż polskie najwyższe organy sądowe i pozasądowe, ten po prostu odrzuca Polską suwerenność, ale także demokrację” – podkreślił.

Sporo było również o zmianach w samej partii

- W naszej administracji jest wciąż wielu ludzi, którzy nam źle życzą. I jest też wielu ludzi, którzy może życzą nam dobrze, ale strasznie się boją podejmowania decyzji. Trzeba z tymi ludźmi się rozstać

 - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia na kongresie partii w sobotę. "Różnego rodzaju procesy związane z naszymi decyzjami, naszymi inwestycjami muszą postępować szybciej, dużo szybciej" - zaznaczył.

Prezes PiS podkreślił, że należy uchwalić nowy statut partii:

"Taki statut, który już od razu coś zmieni, który umożliwi także pilotaż zmian idących jeszcze dalej. Tu chodzi o zmiany na poziomie struktur podstawowych, przejście na strukturę wojewódzką opartą o okręgi, które będą równoznaczne w sensie terytorialnym z okręgami senackimi"

- Jeżeli chcemy otworzyć tym kongresem drogę do zwycięstwa, to obok tej uchwały dotyczącej wsi, musimy podjąć uchwałę sanacyjną dotyczącą tych zjawisk, szczególnie nepotyzmu. Musimy podjąć uchwałę o wielkiej kampanii, która będzie odkłamywała Polski Ład, bo jest on w tej chwili przedmiotem wielkiej kampanii dezinformacyjnej, można powiedzieć wielkiego hejtu".

 - dodał.

Zmiany od razu

- Jeżeli chodzi o te zmiany, które mają być wprowadzone od razu, to jest z jednej strony coś, co by mogło wyglądać na zmianę nazwy, ale jest tak naprawdę czymś dalej idącym, będziemy mieli zamiast przewodniczącego Komitetu Wykonawczego - sekretarza generalnego

 - zapowiedział Kaczyński.

Jak dodał, sekretarz generalny byłby wybierany przez Radę Polityczną, on będzie miał pełnomocników we wszystkich województwach, którzy nie będą kandydowali w najbliższych wyborach, ale będą na etacie partii i będą dbali o kwestie organizacyjne i informacyjne.

- Ten kongres będzie początkiem wielkiej mobilizacji, po tym - w wielkiej mierze - covidowym śnie, ale także śnie przedcovidowym, bo wszystko koncentrowało się na pracy rządu - dodał prezes PiS. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jarosław Kaczyński #Prawo i Sprawiedliwość

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo