"Będziemy żyli długo, ale jak?" - dzieci rodzi się coraz mniej. Powodem kryzys systemu wartości?

Wiele krajów w Europie może zmierzyć się w przyszłości z poważnym kryzysem demograficznym. Wszystko przez to, że dzieci rodzi się coraz mniej. W Hiszpanii porównanie 2020 i 1939 roku wypadło fatalnie: minęło kilkadziesiąt lat, spadek dzietności wyniósł blisko 42 procent. Dlatego eksperci liczą na stworzenie rozwiązań, które kładłyby nacisk na znaczenie rodziny.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

- W 2020 roku urodziło się 244 tys. dzieci z matek Hiszpanek, to tylko nieco więcej niż połowa z 419 tys., które urodziły się w 1939 r., kiedy Hiszpania liczyła 25,5 mln mieszkańców

– bije na alarm dyrektor Fundacji Odrodzenie Demograficzne Alejandro Macarron, cytowany przez dziennik "El Mundo".

Dyrektor zabrał głos podczas Forum Demograficznego zorganizowanego w tym tygodniu przez Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych w Madrycie. Większość prelegentów Forum jako główną przyczynę sytuacji demograficznej podawała społeczny kryzys systemu wartości.

Były minister spraw wewnętrznych Jaime Mayor Oreja przyznał, że jego pokolenie nie umiało przekazać swoim potomkom właściwej hierarchii wartości. Ubolewał, że politycy zajmują się inżynierią społeczną.

Wiceburmistrz Madrytu Begona Villacis ostrzegła przed niebezpieczeństwem niechcianej samotności, szczególnie w tzw. trzecim wieku. "Będziemy żyli długo, ale jak będziemy żyli?" – pytała.

Roberto Ramos z Banku Hiszpanii poinformował, że wskaźnik obciążenia demograficznego przewyższy 50 proc. w 2040 r., gdyż osób powyżej 65. roku życia będzie tyle, co połowa ludności w wieku 14-64 lat. "Wyzwaniem nie jest tylko system emerytalny. Starzejąca się ludność jest mniej +cyfrowa+, co nie jest zgodne z tendencją globalistyczną" - wskazał.

Dyrektor Instytutu Studiów Rodziny Uniwersytetu CEU w Madrycie Carmen Fernandez zwróciła uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniego środowiska społecznego, które kładłoby nacisk na znaczenie rodziny.

- To pilny cel wobec sytuacji samobójstwa demograficznego. Młoda populacja w wieku 20-39 lat jest dziś o 34 proc. mniejsza niż 20 lat temu

- pisze "El Mundo".

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#rodzina #dzieci #demografia

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo