Bezpieczne wakacje w Polsce dzięki Inspekcji Transportu Drogowego

Wraz z rozpoczęciem okresu wakacyjnego ruszyły wzmożone kontrole na polskich drogach. Stan techniczny pojazdów, w tym autokarów, prędkość, uprawnienia i trzeźwość kierujących – to m.in. sprawdzają inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Natomiast za sprawą prowadzonej od 2003 roku przez ITD „Bezpieczny Autokar" inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli powinno nastąpić na kilka dni przed wyjazdem.  Należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego (www.gitd.gov.pl/kontakt/witd).

Inspekcja Transportu Drogowego

Jak informuje Inspekcja Transportu Drogowego przy trasach wiodących do wakacyjnych kurortów, przy głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscach zbiórek, ale i w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, inspektorzy sprawdzają autokary wycieczkowe. Ruszyła akcja „Bezpieczny autokar”.

- Szczegółowe kontrole, weryfikacja nie tylko dokumentów, uprawnień i stanu technicznego pojazdu, ale również kondycji kierowcy, w tym jego czasu pracy - to elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Dlatego organizatorzy wycieczek, planując wyjazd, mogą zwrócić się o jej przeprowadzenie do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego – mówił w Głogoczowie Alvin Gajadhur, szef ITD.

Inspektorzy w trakcie kontroli sprawdzają stan najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa układów: hamulcowego, czy kierowniczego oraz oświetlenie i ogumienie. 
Planując tegoroczne wyjazdy, organizatorzy powinni również pamiętać o konieczności przestrzegania zasad sanitarnych. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię Covid-19, ruch autokarowy był zdecydowanie mniejszy. Inspektorzy ITD prowadzili jednak działania kontrolne oraz reagowali na zgłoszenia opiekunów i rodziców. Skontrolowano wówczas ponad 1150 autokarów. Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, w 36 przypadkach konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych, a 6 autokarów nie wyjechało w dalszą trasę.


Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu wciąż jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg są kontrolowane przez system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. To ok. 500 urządzeń rejestrujących. Inspektorzy CANARD patrolują również drogi i prowadzą kontrole prędkości z wykorzystaniem przenośnych urządzeń.

W tym roku system fotoradarowy zarejestrował ponad 831,4 tys. przypadków przekroczenia prędkości. W większości, w blisko 92 proc., sprawcami wykroczeń byli kierujący samochodami osobowymi. Rekordziści mieli na licznikach ponad 150 km/h.

W trakcie ubiegłorocznych wakacji fotoradary zarejestrowały ponad 240 tys. przekroczeń prędkości i ponad 9 tys. przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h, a niechlubny rekordzista w miejscowości Dzierzążnia na Mazowszu jechał z prędkością 180 km/h.
 

Warto zauważyć, że akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. 

W ramach akcji „Bezpieczny Autokar” każdy zainteresowany może zgłosić prośbę o przeprowadzenie kontroli pojazdu
 

  • · Zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli powinno nastąpić na kilka dni przed wyjazdem.  Należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego (www.gitd.gov.pl/kontakt/witd).
  • · Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.
  • · Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • · Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
  • · Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte
  • · Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.
  • · Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.
  • · Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
     

 

 


Źródło: niezalezna.pl, gitd.gov.pl

#bezpieczeństwo na drodze #wakacje #Inspekcja Transportu Drogowego

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo