Sinice w jeziorze Wigry. Wprowadzono zakaz kąpieli

W jeziorze Wigry na Suwalszczyźnie zostały wykryte sinice. W związku z tym kąpielisko w Starym Folwarku zostało objęte zakazem wchodzenia do wody – poinformował Wigierski Park Narodowy.

pxhere

Jezioro Wigry to jedno z najbardziej obleganych akwenów wodnych na Suwalszczyźnie.

- Dostaliśmy dzisiaj informację z sanepidu. Zostały przeprowadzone badania, które wskazały, że w miejscowości Stary Folwark, przy plaży zlokalizowano sinice

- powiedział dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Tomasz Huszcza.

Plaża miała zostać otwarta dla turystów od soboty. Miało to być strzeżone kąpielisko. Według planów od godz. 10 do 18 mieli tam pracować ratownicy.

Huszcza poinformował, że w tej sytuacji otwarcie kąpieliska zostanie przesunięte na inny termin. Huszcza dodał, że deszczowa pogoda na Suwalszczyźnie daje nadzieję, że taka sytuacja nie potrwa długo.

Przy jeziorze Wigry jest wiele niestrzeżonych miejsc kąpielowych, które nie podlegają obostrzeniom sanepidu, dlatego dyrektor WPN apeluje o wstrzemięźliwość i rozsądek przed zażywaniem kąpieli.

- Ostrożnościowo odradzamy więc kąpiel w miejscach, gdzie woda ma intensywnie zielony lub zielonosiny kolor

– czytamy w komunikacie WPN.

Pojawieniu się sinic sprzyja wysoka temperatura wody i powietrza, a także eutrofizacja, czyli zanieczyszczenie wody nawozami stosowanymi w rolnictwie. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sinice

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo