Odkurzacz pionowy - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

W wielu domach nieporęczne odkurzacze przewodowe już dawno zastąpiono odkurzaczami pionowymi. Pierwsza i najważniejsza cecha - jest to odkurzacz bezprzewodowy. Producenci oferują coraz lepsze rozwiązania, dłuższe czasy na baterii. Sprzęty z wyższej półki nie odstają wcale mocą zasysania. Odkurzacz pionowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@cottonbro

Odkurzacz pionowy - czy warto

To, co zdecydowanie wyróżnia odkurzacz pionowy od reszty konkurencji, to jego poręczność i wszechstronność. Właśnie dlatego rozwiązanie ma tak wielu zwolenników. Urządzenia te są niewielkich rozmiarów. Brak również ograniczającego zasięg, plączącego się kabla.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest fakt, że odkurzacz pionowy to jednocześnie odkurzacz bezworkowy. Wbudowany zbiornik na zanieczyszczenia jednym ruchem łatwo opróźnić, przygotowując odkurzacz do dalszej pracy.

Odkurzacz bezprzewodowy - jaki wybrać?

Jaki odkurzacz pionowy? Istnieje zbiór najważniejszych cech, którymi należy kierować się przy wyborze urządzenia. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na moc ssącą. Najtańsze odkurzacze dysponiją mocą 50 W. Zaś w najdroższych rozwiązaniach ta wartość sięga nawet 300 W i więcej.

Brak kabla to w dużej mierze zaleta, choć i tu jest też druga strona medalu. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze odkurzacza jest czas pracy na jednym ładowaniu. Odkurzacz pionowy zasilany jest akumulatorem o konkretnej pojemności. Nikt nie potrzebuje na raz odkurzać przez kilka godzin, a i takie wyniki ciężko odnotować nawet w najwyższej klasy sprzętach. Wystarczy, że naładowany akumulator pozwoli na komfortowe wysprzątanie całego mieszkania czy domu. Zaleca się, by czas pracy wynosił minimum 30 minut.

Pamiętaj, że producenci najczęściej podają czas pracy na najniższych obrotach. Jeśli odkurzacz dysponuje trybem „turbo”, czas pracy na pewno będzie zdecydowanie krótszy (odkurzacze w trybie turbo pracują średnio 8-10 minut).

Filtr do odkurzacza pionowego

Stało się już standarem, że odkurzacz pionowy ma wbudowane filtry. Za najskuteczniesze uznaje się filtry HEPA. To one są gwarancją zatrzymania szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów czy zanieczyszczeń - kurzu, pyłku czy sierści.

Producent podaje częstotliwość wymiany filtrów. Przed zakupem warto sprawdzić ceny filtrów do dedykowanych modeli. Niekiedy są horrendalnie drogie. Z drugiej zaś strony, kupując odkurzacz znanego producenta, nie będzie w przyszłości problemu z zakupem tańszych zamienników.

Odkurzacz pionowy - ile się ładuje?

Odkurzacze pionowe sprzedawane są w zestawach ze stacjami ładującymi. To najczęściej plastikowe uchwyty, które - przykręcone do ściany - tworzą bazę odkurzacza. To w niej odkurzacz będzie ładowany. Tańsze produkty oferują długie czasy ładowania - do 100 proc. nawet 8 godzin. To długo! Droższe odkurzacze do pełna naładują się już w 3 godziny. Pionowa konstrukcja odkurzacza sprawia, że nie zabiera wiele miejsca.

Rozmiary i waga odkurzacza pionowego

Kolejnym aspektem przy wyborze odkurzacza niech będzie porównanie wielkości i wagi urządzenia. Aby odkurzanie było komfortowe, warto wybrać odkurzacze ważące mniej niż trzy kilogramy. Mały i lekki odkurzacz bezprzewodowy to też gwarancja dotarcia w trudnodostępne miejsca. Wartościowym dodatkiem jest również ilość dodatków. Przydadzą się szczotki wymienne, dzięki którym odkurzy się problematyczne powierzchnie, jak np. dywany z miękkim i długim włosiem.

Odkurzacz 2w1

Odkurzacz bezprzewodowy 2w1 - czym jest? Wcale nie chodzi wyłącznie o marketingowe przyciągnięcie uwagi. Zdecydowana większość odkurzaczy pionowych może również pełnić odkurzacza ręcznego. To możliwe jest dzięki odłącaonej rurze. Poręczny odkurzacz ręczny idealnie sprawdzi się do wysprzątania wnętrza auta czy trudno dostępnych miejsc, jak na przykład górnych części szafy. Końcówki z włosiem nadadzą się do odkurzenia kanapy w salonie.

 

 

Źródło: neonet.pl, paniagd.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo