"Jeżeli nie ma szczepionki, ludzie chorują". Prof. Horban wrócił do swoich słów sprzed roku

W momencie, kiedy mamy szczepionkę, obserwujemy co się dzieje, gdy została już zastosowana. Obserwujemy spadek zachorowań w grupie osób, która została zaszczepiona w dużym odsetku, w grupie najbardziej narażonej na śmierć. Teraz te osoby są w dużej mierze chronione przed wystąpieniem ciężkiego przebiegu Covid-19 - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Rady Medycznej przy premierze, prof. Andrzej Horban.

fot. Adam Guz/ Twittter/@KPRM

- Mniej więcej ponad rok temu w tym samym miejscu powiedziałem, by się pilnie przypatrywać epidemii, bo jest to piękny przykład zwalczenia epidemii bez szczepionki. Jeżeli nie ma szczepionki, ludzie chorują - rozpoczął prof. Horban.

Przyznał, że „w efekcie mamy ponad 70 tys. zgonów ponadmiarowych, spowodowanych samym zakażeniem i kilkadziesiąt tysięcy zgonów spowodowanych tym, że system opieki medycznej został nastawiony na ratowanie ludzi z Covidem”.

- W momencie, kiedy mamy szczepionkę, obserwujemy co się dzieje, gdy została już zastosowana. Obserwujemy spadek zachorowań w grupie osób, która została zaszczepiona w dużym odsetku, w grupie najbardziej narażonej na śmierć. Teraz te osoby są w dużej mierze chronione przed wystąpieniem ciężkiego przebiegu Covid-19 - przekonywał główny doradca premiera ds. Covid-19.

Wariant Delta

Przewodniczący Rady Medycznej wytłumaczył również, skąd biorą się kolejne pokolenia wirusa.

- Wirus ewoluuje - taka jest natura wirusów. W momencie, kiedy dostanie się do komórki docelowej, zaczyna się namnażać. To namnażanie bardzo szybkie, Układ immunologiczny usiłuje zniszczyć komórkę, która produkuje te wirusy i je zablokować. Wirus wie, że musi się spieszyć - inaczej nie ma szans. W momencie składania następnych pokoleń wirusów dochodzi do zmian w genomie wirusa. Część źle złożonych wirusów nie ma możliwości namnażania się, ale część z nich charakteryzuje się łatwiejszą transmisją, łatwiej wnika do następnej komórki. Pierwszym dominantem był wariant brytyjski, teraz mamy do czynienia z kolejnym pokoleniem wirusa -wariantem delta. Przyjmuje się, że transmituje 2, 2,5 razy łatwiej. Jedna osoba nie zaraża czterech osób, a sześć czy osiem. To zakażenie zaczyna się szerzyć coraz bliżej nas. Ponad wszelką wątpliwość zacznie dominować - mówił prof. Horban.

Wskazał, że „jedyną radą są obecnie szczepienia”.

- Jako państwo wielkim wysiłkiem stworzyliśmy system szczepień. Z drugiej strony staramy się przekonać lekarzy POZ, by przekonywali i spowodowali to, że ludzie do tej pory niezaszczepieni, zaszczepieniu zostali poddani. To środek ratujący życie, także naszą gospodarkę, ekonomię oraz stosunki społeczne

- mówił dalej i zakończył apelem:

„szczepmy się”.

 


Źródło: niezalezna.pl

#koronawirus

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo