Od dziś w krajach Unii Europejskiej działa Certyfikat Covid. Kto może go pobrać?

Unijny Certyfikat Covid, który funkcjonuje w formie papierowej lub cyfrowej od dziś działa w krajach Unii Europejskiej. Mogą pobrać go osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby, u których test nie wykrył koronowirusa. Paszport uprawnia do swobodnego podróżowania we Wspólnocie w czasie pandemii.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Polska uruchomiła wystawianie certyfikatów 1 czerwca 2021 roku. Kraje członkowskie, które spełniły wymagania techniczne, przeszły testy i były gotowe do wydawania i weryfikacji certyfikatów mogły przystępować i wdrażać system wcześniej, dobrowolnie. Natomiast od 1 lipca certyfikaty zaczęły obowiązywać we wszystkich krajach UE, a także Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Te ostatnie cztery kraje mają prawo do sześciotygodniowego okresu przejściowego.

"Przed każdą podróżą zagraniczną należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju docelowym. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano ci pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej, inne wymagają dodatkowej ankiety"

- przekazało Centrum e-Zdrowia.

Aktualne zasady podróżowania można znaleźć na stronie https://reopen.europa.eu/pl/.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę, która została dopuszczona na rynku UE. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Dla kogo certyfikat?

Certyfikat wystawiany jest również osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 - antygenowy lub PCR. W takim przypadku takie zaświadczenie ważne jest w Polsce 48 godzin od daty pobrania próbki do badania.

Również ozdrowieńcy mogą pobrać certyfikat, który w ich przypadku będzie ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.

Z przekazanych danych z CeZ wynika również, że do 30 czerwca zaświadczenie takie pobrało już w Polsce łącznie 5,6 mln osób, w tym certyfikat szczepienny 5,4 mln osób, certyfikat ozdrowień 224,3 tys. osób, a certyfikat testów 31,7 tys. osób.

Zaszczepieni, po 14 dniach od podania ostatniej dawki nie są wliczani też do limitów obowiązujących w kinach, teatrach, koncertach, podczas zgromadzeń, imprez okolicznościowych, na dyskotekach, w spotkaniach towarzyskich.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koroanawirus

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo