Mordercze upały w Kanadzie. Dziesiątki ofiar, temperatura sięga 50 stopni Celsjusza

Dziesiątki ludzi zmarło w Kanadzie podczas bezprecedensowej fali upałów, która pobiła dotychczasowe rekordy temperatur. Policja w rejonie Vancouver poinformowała o ponad 130 nagłych zgonach w ciągu ostatniego tygodnia. Większość ofiar upałów była w podeszłym wieku lub chorowała.

RonPorter CC0

Kanada pobiła swój dotychczasowy rekord temperatury - we wtorek, trzeci dzień z rzędu, osiągnięto - 49,6C (121,3F) w Lytton w Kolumbii Brytyjskiej. Północno-zachodnie Stany Zjednoczone również odnotowały rekordowe wzrosty temperatur, co kosztowało życia wielu obywateli.

Eksperci twierdzą, że zmiana klimatu zwiększy częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów. J

Prezydent USA Joe Biden oświadczył we wtorkowym przemówieniu, że fala upałów jest związana ze zmianami klimatycznymi i przedstawił plan aktualizacji sieci infrastruktury w kraju. W środę (czasu lokalnego) polityk spotyka się z gubernatorami zachodnich stanów i urzędnikami straży pożarnej, ponieważ rozpoczyna się coroczny sezon pożarów w USA.

Upały w zachodnich częściach Kanady i Stanów Zjednoczonych zostały spowodowane przez masy statycznego gorącego powietrza pod wysokim ciśnieniem, które rozciągają się od Kalifornii po terytoria arktyczne.

Temperatury spadają na obszarach przybrzeżnych, ale nie ma zbyt wiele wytchnienia dla regionów śródlądowych. Przed niedzielą temperatury w Kanadzie nigdy nie przekraczały 45C. Premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan powiedział, że najgorętszy tydzień, jaki kiedykolwiek przeżyła ta prowincja Kanady, doprowadził do „katastrofalnych konsekwencji dla rodzin i społeczności”.

Liczba ofiar śmiertelnych związanych z upałami prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre regiony jeszcze nie zestawiły danych. Uważa się, że w samym Vancouver upały od piątku, 25 czerwca, przyczyniły się do niespodziewanej śmierci 65 osób.

- Jestem policjantem od 15 lat i nigdy nie doświadczyłem takiej liczby nagłych zgonów, które nastąpiły w tak krótkim czasie – powiedział sierżant policji Steve Addison. Trzy lub cztery takie wypadki dziennie to normalna liczba. Funkcjonariusz powiedział, że ludzie przyjeżdżali do domów krewnych i „znajdowali ich martwych”.

W mieście przesunięto dziesiątki funkcjonariuszy, a zwiększona liczba połączeń alarmowych uszczupliła zasoby policji. Lisa Lapointe, główna koroner Kolumbii Brytyjskiej, powiedziała, że w okresie od piątku do poniedziałku odnotowano około 100 zgonów więcej niż wynosi średnia.

Wiele domów w Kolumbii Brytyjskiej nie jest wyposażonych w klimatyzację, ponieważ w miesiącach letnich temperatury są zwykle znacznie niższe.

Pewien mieszkaniec Vancouver powiedział agencji informacyjnej AFP, że miejsca w hotelach wydają się być wyprzedane, ponieważ ludzie gromadzili się tam w poszukiwaniu klimatyzacji, dodając: „Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Mam nadzieję, że nigdy więcej tak się nie stanie”. Krajowa służba meteorologiczna Environment Canada wydała ostrzeżenia dotyczące upałów dla prowincji Kolumbia Brytyjska i Alberta, a także dla obszarów Saskatchewan, Terytoriów Północno-Zachodnich i Manitoba.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo