W Sejnach powstanie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów

20 mln zł będzie kosztował remont klasztoru podominikańskiego w Sejnach (Podlaskie) i utworzenie w nim Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Projekt realizuje parafia rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Twiiter @MKDNiS

Łączna wartość projektu "Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowego obiektu oraz jego adaptację na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach" to 20 mln zł, z czego 17 mln pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 3 mln zł to wkład własny parafii. Muzeum ma być gotowe pod koniec 2022 r.

W środę odwiedził Sejny wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Zwiedził Bazylikę Sejneńską, a potem przeszedł na teren XVII-wiecznego remontowanego obecnie klasztoru podominikańskiego.

- To jeden z wielu projektów ministerstwa kultury dziedzictwa narodowego i sportu w obszarze opieki nad zabytkami a jednocześnie budowy instytucji kultury. Dzięki temu uratujemy ten zabytkowy klasztor, a jednocześnie mam nadzieję, że powstanie tutaj Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które będzie odnosiło się do dziedzictwa na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej

 – powiedział Gliński.

Celem przedsięwzięcia jest ochrona i zachowanie zabytkowego klasztoru wchodzącego w skład Podominikańskiego Zespołu Klasztornego w Sejnach. Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów ma być nową ofertą kulturalną dla miasta i regionu.

W ramach inwestycji parafia prowadzi prace budowlane, konserwatorskie i renowacyjne w zabytkowym obiekcie. Projekt zakłada też zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej w ramach czterech wystaw stałych.

Proboszcz parafii Zbigniew Bzdak powiedział, że - będąc spadkobiercami kresów wschodnich - dobrze byłoby pokazać w nowej instytucji rozległe dziedzictwo Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

„Najpierw musimy dokonać ogromnego remontu generalnego tego obiektu. Nigdy od początku powstania klasztoru nie było takiego remontu” – dodał ks. Bzdak. Poinformował, że kościół przejął obiekt od państwa w latach 80-tych XX wieku, kiedy groziła mu całkowita dewastacja. Dopiero w 2005 roku pojawiła się koncepcja remontu i jego przeznaczenia.

Proboszcz sejneńskiej parafii przypomniał, że starał się o dotację na ten cel już od 2017 r., ale dopiero w 2019 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało ją parafii. Ocenił, że zaplanowane środki nie wystarczą na odrestaurowanie całego klasztoru.

Klasztor w Sejnach jest elementem zespołu zabytkowych budynków, połączony z bazyliką Sejneńską. Kościół wzniesiono w latach 1610-19, a przez następne 100 lat powstawał renesansowy klasztor dominikański. Jego budowę zakończono w 1706 r. Obecnie obiekt pełni funkcje wystawiennicze. Mieści się w nim Muzeum Diecezji Sejneńskiej i Muzeum Etnograficzne.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo