Rajdowe Mistrzostwa Europy – druga runda na Łotwie

W weekend na Łotwie zostanie rozegrany Rajd Lipawy, druga runda samochodowych mistrzostw Europy. Po pierwszej, którą był Rajd Polski, prowadzi Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 Rally2). Najlepszy z Polaków Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo) jest trzeci.

materiał organizatora twitter.com/LVRally/status/1410211185170042885/photo/1

Trasa dwudniowej imprezy liczy ponad 600 km, w tym 179 km podzielonych na 10 odcinków specjalnych. Organizatorzy początkowo planowali 12 OS-ów, ale z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zrezygnowano z dwóch przejazdów miejskiej próby w Talsi.

Na liście zgłoszeń jest 61 załóg. Z numerem pierwszym pojedzie Łukjaniuk, z drugim - Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2), a z "trójką" Marczyk.

Do startu na Łotwie zgłosił się także Irlandczyk Craig Breen (Hyundai I20 R5), który w Rajdzie Polski szansę na czołową lokatę stracił po awarii zawieszenia. Walkę o zwycięstwo zapowiada też inny pechowiec z rundy w Mikołajkach - Nikołaj Griazin (Skoda Fabia R5), który był na Łotwie najszybszy w 2017 i 2018 roku. W drugim dniu Rajdu Polski w aucie Griazina wybuchły dwie opony na jednym odcinku specjalnym i Rosjanin nie mógł kontynuować jazdy. Teraz mierzy wysoko.

Karierę zaczynałem na Łotwie, dobrze znam tamte drogi, a odcinki specjalne przejechałem różnymi samochodami. Są one bardzo szybkie i nie można zdejmować nogi z gazu nawet na +ślepych zakrętach+ przez szczyty. Trzeba zaufać rajdówce, ale i być odważnym. Łotewskie szutry dobrze trzymają

– powiedział Griazin.

Mniej optymistycznie nastawiony po testach był Mikkelsen, który w tym sezonie startuje w mistrzostwach świata i Europy.

Jeszcze nie wszystko jest ok. Muszę dokonać zmian w ustawieniach, aby komfortowo czuć się w samochodzie na szybkich łotewskich szutrach

– przyznał.

W piątek i sobotę kierowcy będą mieli do przejechania po pięć odcinków specjalnych. Pierwsza załoga na mecie zamelduje się po godz. 15.

Z powodu koronawirusa tegoroczny sezon rajdowych mistrzostw Europy został opóźniony. Na jesienne terminy przeniesione zostały dwie pierwsze planowane rundy - Rajd Wysp Kanaryjskich i Rajd Azorów. Rywalizacja rozpoczęła się dwa tygodnie temu od Rajdu Polski, zakończy 20 listopada.

 


Źródło: niezalezna.pl, Centrum Prasowe PAP

#moto #sport #Rajdy #Łotwa #eliminacje ME

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo