Co z gazociągiem Baltic Pipe? Naimski w "Gazecie Polskiej": Termin uruchomienia nie jest zagrożony

1 października 2022 roku - to termin uruchomienia Baltic Pipe. "Nie jest on zagrożony" - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał pełna przepustowość gazociągu będzie osiągnięta do końca przyszłego roku.

Piotr Naimski
Tomasz Hamrat

Naimski w rozmowie z "GP" powiedział, że termin uruchomienia Baltic Pipe, czyli 1 października 2022 roku, nie jest zagrożony.

Inwestycja jest kontynuowana

"Data ta jest potwierdzona przez Energinet – inwestora na duńskim odcinku tego gazociągu. Firma ostatecznie doszła do porozumienia z duńskimi władzami zajmującymi się ochroną środowiska. To chwilowe zawieszenie prac zostało cofnięte. Energinet kontynuuje tę inwestycję"

- poinformował.

Dodał, że w tych miejscach, gdzie zlokalizowane są siedliska zwierząt chronionych: myszy i nietoperzy, potrzebne będą dodatkowe pozwolenia ze strony duńskich władz ochrony środowiska, które określą warunki do spełnienia przez Energinet, by mógł także tam wznowić prace.

"Pełna przepustowość gazociągu będzie osiągnięta do końca przyszłego roku, to jest w momencie, gdy wygaśnie długoterminowy kontrakt jamalski na dostawy gazu od Gazpromu"

- powiedział Naimski.

Zapewnił, że od początku 2023 roku "na pewno nie będzie problemów z zastąpieniem gazu wpływającego dotąd do Polski przez granicę białoruską czy ukraińską".

"Istniejące i nowe wejścia do polskiego systemu przesyłowego: interkonektory, rozbudowany gazoport w Świnoujściu i uruchomiony już wówczas Baltic Pipe – zapewnią wystarczającą ilość gazu dla odbiorców w naszym kraju" - powiedział Naimski.

Cały tekst do przeczytania w tygodniku "Gazeta Polska", który jest również dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej.

Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.swsmedia.pl/ oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Gazeta Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo