Ciekawostki turystyczne: Dwernik Kamień

Dwernik Kamień - główny szczyt tworzy imponująca wychodnia skalna, z której rozciąga się piękna panorama na najpopularniejsze bieszczadzkie połoniny: Wetlińską i Caryńską, Smerek, Wielką i Małą Rawkę oraz na Tarnicę i Bukowe Berdo. Dwernik Kamień leży poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest to więc ciekawa propozycja dla osób szukających tras na wycieczki z psem.

Widok na Dwernik Kamień z Połoniny Wetlińskiej
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Dwernik Kamień (dawniej Holica; 1004 m n.p.m.) to szczyt górski w Bieszczadach położony niedaleko Dwernika i Nasicznego. Nazwę utworzyli kartografowie austriaccy, miejscowa ludność nazywała ten szczyt Magurą, a jego skalisty wierzchołek Kamieniem.

Znajduje się w grzbiecie opadającym z Hasiakowej Skały na północny wschód. Od sąsiadującego od południa Jawornika oddziela go przełęcz Prislip o wysokości 845 m.

Niegdyś znajdowała się na niej polana, jednakże została zalesiona świerkami. Spływają z niego liczne potoki uchodzące do potoków Hylaty, Kniażki i Nasiczniański oraz do rzeki San. Dwernik Kamień składa się z trzech równoległych grzęd o stromych stokach, odległych od siebie o około 200 m. Na krótkim grzbiecie w północnym kierunku znajduje się wierzchołek Magura (887 m).

Sam szczyt jest skalisty z wychodnią z piaskowców. W rejonie szczytu jest polana, z której rozciąga się panorama widokowa na południe, wschód i zachód (widać m.in. Połoninę Caryńską, Wetlińską, Tarnicę czy Łopiennik). Według ludowych podań na przełączce u podnóży najwyższego grzbietu znajdowała się dawniej stajnia, w której zbójnicy trzymali skradzione bydło i konie przed dalszym transportem na Węgry, gdzie je sprzedawali.

Na Dwerniku Kamieniu znajdują się dobrze zachowane okopy z okresu I wojny światowej.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Dwernik Kamień #podróże #turystyka #styl życia

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo