ONZ domaga się przeprosin i reparacji dla Murzynów. Chodzi o „sprawiedliwość rasową i równość”

ONZ opublikowała w poniedziałek raport dotyczący rasizmu na świecie. Wysoki komisarz ds. praw człowieka Michelle Bachelet stwierdziła, że opisane w nim państwa powinny przeprosić Murzynów za rasizm i wypłacić im reparacje.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/12222786

Rada Praw Człowieka ONZ rozpoczęła pracę nad tym raportem po tym, gdy George Floyd zginął w USA z rąk policji. W jego tworzeniu brało udział ponad 300 ekspertów oraz zwykli ludzie pochodzenia afrykańskiego. Jego autorzy przyjrzeli się sytuacji w około 60 państwach obu Ameryk i w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, Francji, Kanadzie, Brazylii i Kolumbii. Największe problemy znaleźli w państwach, które w przeszłości brały udział w handlu niewolnikami, ale dopatrzyli się rasizmu w każdym państwie które zbadali.  

Chodzi o demontaż rasizmu

Raport stwierdził także, że policja traktuje Murzynów w rasistowski sposób. Eksperci obliczyli, że w ostatniej dekadzie z rąk policjantów zginęło co najmniej 190 Murzynów, większość z nich w USA.

„Z wyjątkiem sprawy George'a Floyda nikt nie poniósł za to odpowiedzialności” - stwierdziła nadzorująca powstanie tego raportu Mona Rishmawi, co skądinąd było ordynarnym kłamstwem.

Autorzy raportu stwierdzili również, że ruch Black Lives Matter, który jest odpowiedzialny za falę zamieszek jakie dotknęły w zeszłym roku USA, zasługuje na szacunek i publiczne finansowanie gdyż ta organizacja zachęca Murzynów do „odzyskania swoich praw człowieka”. Pochwalili także antyrasistowskie inicjatywy Joe Bidena.

- Wzywam wszystkie państwa aby przestały się wypierać i zaczęły demontować rasizm. Aby skończyły z bezkarnością i budowały zaufanie, aby słuchały głosów ludzi pochodzenia afrykańskiego i aby skonfrontowały się z dziedzictwem przeszłości

- stwierdziła Bachelet, która w latach 2006-2010 była prezydentem Chile z ramienia Partii Socjalistycznej  

Reparacje dla Murzynów

Autorzy raportu wezwali państwa nie tylko do formalnych przeprosin ale także do stworzenia programów odszkodowań dla ofiar rasizmu i narodowych programów reparacji dla Murzynów en masse. Bachelet stwierdziła, że te reparacje nie mogą być wyłącznie finansowe ale muszą zawierać gwarancje które powstrzymają niesprawiedliwość w przyszłości.

- Państwa muszą pokazać silniejszą wolę polityczną aby przyspieszyć działanie na rzecz sprawiedliwości rasowej, wyrównań i równości poprzez konkretne, terminowe postanowienia uzyskania rezultatów. To będzie wymagało wymyślenia na nowo działalności policji i zreformowania systemu sprawiedliwości, który ciągle produkuje dyskryminujące skutki dla osób pochodzenia afrykańskiego

- stwierdziła. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Black Lives Matter #lewica #USA #ONZ #rasizm

Wiktor Młynarz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo