Z OSTATNIEJ CHWILI

Sejm będzie dalej pracował nad projektem budżetu na 2023 rok • • •

Gdzie jest największy odsetek w pełni zaszczepionych Polaków? Mapa pokazuje duże rozbieżności

Z informacji przekazywanych przez rząd wynika, że w pełni zaszczepionych w Polsce zostało już ponad 12,8 mln osób, w wykonano już łącznie ponad 28,6 mln szczepień. Okazuje się jednak, że gdy spojrzymy na mapę, w różnych regionach kraju odsetek zaszczepionych wygląda zdecydowanie inaczej. Według danych opracowanych przez analityka Piotra Tarnowskiego, w pełni zaszczepionych jest np. niemal połowa mieszkańców Warszawy, lecz tylko ok. co dziesiąty mieszkaniec gmin na Podhalu.

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Dzisiaj przekazano na stronach rządowych informację, że w pełni zaszczepionych jest już 12 810 211 osób. To ci, którzy przyjęli jednodawkowy preparat Johnson&Johnson lub dwie dawki preparatów Astra Zeneca, Moderna lub Pfizer.

Jak wynika z niedawnego badania CBOS, 52 proc. pytanych o szczepienie ankietowanych stwierdziło, że już zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a kolejne 18 proc. wyraża taką chęć. 26 proc. zadeklarowało, że takiego zamiaru nie ma.

- Mamy taką sytuację (...), że tych chętnych i zaszczepionych jest sumarycznie 70 proc. i to przestało się zwiększać. Niestety mam wrażenie, że dochodzimy do pewnego szklanego sufitu. Trudno jest po prostu przekonać tych nieprzekonanych, bo wszystkie argumenty i różne działania zostały już podjęte

- mówił dzisiaj w Radiu Plus minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Bardzo różnie wygląda sytuacja w poszczególnych regionach kraju. Jak wynika z danych zebranych przez analityka Piotra Tarnowskiego i opublikowanych na Twitterze, różnice pod względem odsetka w pełni zaszczepionych sięgają w różnych gminach nawet kilkudziesięciu punktów procentowych. Najlepiej sytuacja wygląda w dużych miastach i w zachodniej części kraju. Najgorzej  - w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.

Zachętami do szczepienia, które wprowadził rząd, była loteria, a także nagrody dla "najbardziej odpornych gmin". 

49 gmin do 30 tys. mieszkańców z byłych województw z najwyższym odsetkiem w pełni zaszczepionych otrzyma 1 mln złotych, 3 gminy od 30 do 100 tys. mieszkańców z najwyższym odsetkiem zaszczepionych - również 1 mln złotych. Milion złotych dostanie też gmina powyżej 100 tys. z najwyższym odsetek zaszczepionych. Dodatkowo, 2 mln zł przewidziano dla gminy, która będzie miała najwyższy odsetek osób zaszczepionych. Warunkiem w każdym przypadku jest to, by w danej gminie odsetek ten przekroczył 50 proc.

Jak wynika z analiz Piotra Tarnowskiego, na razie na nagrodę nie może liczyć żadna gmina w Polsce, ponieważ w żadnej odsetek zaszczepionych nie przekroczył 50 proc. 

Najwyższy odsetek w pełni zaszczepionych jest w gminie Podkowa Leśna, - 48,8 proc. Niewiele mniejsza część mieszkańców zaszczepiła się w Warszawie - 48,3 proc.

 Być może nie wszystko stracone - jak czytamy na stronach rządu, konkurs na "Najbardziej odporną gminę" potrwa jeszcze do 31 października 2021 r.

 

 Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo