Lodówka side by side. Na co zwrócić uwagę przez kupnem?

Lodówki side by side to dwudrzwiowe lodówki, gdzie po jednej stronie lodówki znajduje się zamrażarka, natomiast po drugiej chłodziarka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – takie, gdzie dwie strefy są takich samych rozmiarów czy takie, w których chłodziarka jest szersza. Można dostosować typ, który lepiej spełni nasze oczekiwania. Kostkarka, dyspenser wody czy specjalne strefy chłodzenia? Wybór na rynku jest naprawdę duży. Na jakie funkcje i ważne detale warto zwrócić uwagę?

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@Cleyder Duque

Lodówka side by side – co to oznacza?

Główną cechą lodówki side by side jest jej podział na dwie części w pionie. Lodówka dwudrzwiowa przeważnie jest podzielona na dwie nierówne części - jedna ze stron jest szersza, służąc do przechowywania żywności o krótkim terminie spożycia. Część z zamrażalnikiem jest mniejsza, ze względu na mniejszą potrzebę przechowywania w niej jedzenia na co dzień. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę side by side do kuchni?

Lodówki side by side posiadają nie tylko różne wymiary, ale również parametry i funkcje. Przed wyborem konkretnego sprzętu warto poznać najważniejsze z nich, aby dokonać najlepszego wyboru podczas wyposażania kuchni w AGD.

Klasa energetyczna lodówki side by side - to jeden z pierwszych wyznaczników wyboru zarówno chłodziarek i zamrażarek. Dla wielu kupujących to chyba najważniejsza z klas, ponieważ ma ogromny wpływ na to, jakie koszty poniesiemy za energię elektryczną. Najlepiej jest wybierać lodówki side by side o symbolu A, A+. Dobrym wyborem będzie ta z dwoma plusami, bo każdy plus oznacza, że pobór energii elektrycznej jest jeszcze mniejszy.

Jest to tym bardziej istotne, że mamy do czynienia z urządzeniami większymi niż tradycyjne. Ceny energii są zróżnicowane regionalnie, mając tendencję wzrostową trzeba oszacować – co się bardziej opłaca, kupno lodówki droższej, ale oszczędniejszej (koszty zwrócą się dopiero po latach) czy tańszej, która pobierze więcej energii.

Pojemność lodówki side by side - pojemność to kolejny, istotny podczas wyboru wskaźnik, bo skoro już decydujemy się na duże urządzenie, to powinno być pojemniejsze od tradycyjnego. W przypadku lodówek side by side w zamrażarkach mieścimy od 120 l, natomiast w chłodziarkach od ok. 340 l. 

Ważne funkcje lodówek side by side

Szybkie chłodzenie
Szybkie chłodzenie jest istotne, gdy przynosimy zakupy i chcemy schować je do lodówki, zwłaszcza w upalne lato. Trzeba bowiem wiedzieć, że wkładając „nagrzane” zakupy podniesiemy temperaturę w komorze chłodziarki, a więc będzie musiała pobrać więcej energii, by temperatura się ustabilizowała. To oczywiście wiąże się z tym, że więcej zapłacimy za prąd.

Szybkie zamrażanie
Szybkie zamrażanie bardzo ważne dla tych osób, które robią mrożonki – im szybciej produkt zostanie zamrożony, tym straci mniej wartości.

Zdolność przechowywania
Zdolność przechowywania mówi nam o tym przez jaki czas, w przypadku awarii prądu czy urządzenia, będzie ono w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę (zakładając, że nie będziemy zbyt często otwierać drzwiczek). Najczęściej okres ten wynosi 24 godz., choć są modele podające nawet do ok. 70 godz.

Klasy zamrażania
Klasy zamrażania oznaczane są gwiazdkami (maks. 4) im jest ich więcej, tym niższą temperaturę można osiągnąć w zamrażarce, minimalna wynosi -24°C, są jednak urządzenia, osiągające -32°C.

Klasy klimatyczne
Do tej pory mało kto zwracał uwagę na klasy klimatyczne, ale w związku z upałami... Parametr ten mówi bowiem, jaki jest optymalny zakres temperatury otoczenia dla danej chłodziarki, określa w jakim środowisku najlepiej działa. I tak klimat subnormalny (SN) – jest dla urządzeń pracujących w temperaturach od +10 do +32°C; klimat normalny (N) – dla temperatur od +16 do +32°C; klimat subtropikalny (ST) – przy temperaturach od +18 do +38°C; klimat tropikalny (T) – dla urządzeń chłodniczych pracujących w temperaturach od +18 do +43°C.

Funkcja wakacje
Funkcja wakacje (nazwy mogą się nieco różnić) – sprawia, że wyjeżdżając na kilka dni nie musimy wyłączać urządzenia, temperatura w komorach pozwala utrzymać świeżość produktów, przy czym pobór energii elektrycznej jest niższy niż normalnie.

System NoFrost
System NoFrost sprawia, że produkty chłodzone, a zwłaszcza mrożone nie pokrywają się szronem, więc takie urządzenia nie wymagają rozmrażania.

Ważne detale i wyposażenie lodówki side by side

Na szczególną uwagę zasługuje:

 • Możliwość przekładania drzwi - ważne, z uwagi na miejsce, w którym stanie urządzenie, by móc je swobodnie otwierać oraz przy zestawianiu dwóch urządzeń wolnostojących;
 • Półki w lodówkach side by side – ich wysokość można regulować, są szklane z barierkami, które chronią np. przed rozlaniem się cieczy na niższe poziomy, łatwo też utrzymać je w czystości oraz wyjąć, chociaż mogą być mocowane na wysuwanych prowadnicach teleskopowych, bywają umieszczone także na drzwiach. Na uwagę zasługują także druciane półki na wina, pozwalające trunkom leżakować. Niektóre z półek mają też górne zamknięcie;
 • Specjalne szuflady-pojemniki na owoce i warzywa oraz na wędliny – mają regulowaną wilgotność oraz pozwalają dłużej zachować świeżość produktów;
 • Pojemniki na jajka są w chłodziarce;
 • Pojemniki na kosmetyki – niektóre preparaty i lekarstwa wymagają przechowywania w chłodzie. Pojemniki na nie bywają umieszczane na najwyższej półce, dalej od dzieci;
 • Powłoki antybakteryjne – pokryte są nimi wnętrza komór, zawierając jony srebra, które zapobiegają rozwojowi bakterii lub pleśni wewnątrz;
 • Filtr antybakteryjny – chroni przed rozwojem drobnoustrojów i pochłania nieprzyjemne zapachy;
 • Pojemnik na lód i wkłady chłodzące;
 • Podajnik schłodzonej wody lub lodu; 
 • Kostkarka do lodu – niektórzy producenci wyposażają w nią swoje zamrażarki;
 • Oświetlenie – coraz częściej stosowane są diody LED, które małe rozmiary nie zabierają również miejsca w komorze;
 • Samodomykające się drzwi lodówki – domykają się automatycznie, co jest istotne o każdej porze roku;
 • Sygnał otwartych (lub zbyt długo otwartych) drzwi lodówki – coraz częściej urządzenia emitują sygnał dźwiękowy, informując właścicieli o otwartych drzwiach, a jeśli zbyt długo je przytrzymujemy lodówka informuje o podnoszącej się temperaturze;
 • Komora na gorące dania – nie trzeba czekać aż naczynie i jego zawartość będą odpowiednio chłodne - można je umieścić w specjalnej komorze nawet gorące.

Jak korzystać z lodówki side by side – praktyczne porady

Aby zakupiona lodówka dobrze spełniała swoje zadania warto pamiętać o kilku zasadach, takich jak:

 1. nie zapełniać wszystkich komór lodówki ponad miarę. Brak przewiewu sprawi, że przechowywane produkty będą szybciej się psuły, a temperatura w komie będzie za wysoka;
 2. brak komory na gorące dania – wtedy należy chować produkty do lodówki (zamrażarki) odpowiednio wystudzone;
 3. nie należy za długo pozostawiać otwartych drzwi lodówki. Takie działania podnoszą temperaturę w komorach, co w konsekwencji spowoduje większy pobór energii elektrycznej;
 4. w celu rozmrożenia danej porcji potrawy, warto wstawić ją uprzednio do chłodziarki - to odda chłód innym produktom;
 5. lodówka musi stać na stabilnym, równym oraz suchym podłożu;
 6. zarówno zamrażarka, jak i chłodziarka muszą być podłączone do gniazda z uziemieniem;
 7. zawsze należy przeczytać i stosować się do zaleceń producenta, zawartych w instrukcji.

 Źródło: muratorom.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo