Borys Budka odchodzi z funkcji lidera PO? Dr Anusz: Nie ma już wyjścia. To kwestia czasu

Wydaje mi się, że Borys Budka już nie ma wyjścia. W mojej ocenie to tylko kwestia czasu, kiedy zrezygnuje z funkcji lidera Platformy Obywatelskiej. Pytanie tylko, czy nastąpi to bardzo szybko, w ciągu kilku tygodniu, czy też w ciągu kilku miesięcy - powiedział dr Andrzej Anusz, politolog Instytutu Józefa Piłsudskiego w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Zdjęcie ilustracyjne
Borys Budka. Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej na antenie Polsat News powiedział, że przewodniczący partii Borys Budka „nosi się z zamiarem rezygnacji”. O czym świadczy to, że czołowy polityk PO idzie do mediów i mówi coś takiego?

To świadczy o tym, że w Platformie jest bardzo podzielone zdanie na temat przyszłości Borysa Budki. Widać, że jest coraz większa grupa, która czeka na ewentualny powrót Donalda Tuska, o którym się mówi. Tę wypowiedź traktuję jako element pewnej walki wewnętrznej w ramach Platformy.

Czy pana zdaniem Borys Budka rzeczywiście chce odejść?

Wydaje mi się, że Borys Budka już nie ma wyjścia. W mojej ocenie to tylko kwestia czasu. Pytanie tylko, czy nastąpi to bardzo szybko, w ciągu kilku tygodni czy też w ciągu kilku miesięcy. To, że Borys Budka nie spełnił się na funkcji przewodniczącego, nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości. Sądzę, że tak myśli obecnie większość polityków Platformy. Wiemy, że tak myślą wyborcy PO, bo były przeprowadzone badania opinii publicznej, które jednoznacznie wskazują, że Budka nie ma poparcia wśród wyborców Platformy Obywatelskiej. To największe poparcie ma Rafał Trzaskowski i to on pod tym względem jest na pierwszym miejscu.

Gdyby doszło do odejścia Borysa Budki, to co czeka Platformę Obywatelską? Czy to czas Donalda Tuska? 

Powrót Donalda Tuska byłby ogromnym problemem dla Rafała Trzaskowskiego. Dla prezydenta Warszawy byłoby to duże wyzwanie, ponieważ on do tej pory próbował budować inny scenariusz polityczny. To znaczy usiłować budować pewne środowisko obok Platformy i stać się takim liderem PO plus tych środowisk, które chciał organizować. Natomiast Tusk kilka dni temu podkreślił, że jest „patriotą Platformy Obywatelskiej”. I będzie walczył o to, żeby wszystkie aktywa gromadzić wokół Platformy i te inicjatywy takie jak ta Trzaskowskiego na pewno na tym stracą.

Czy pana zdaniem dojdzie do powrotu Tuska?

Myślę, że Tusk w jakiejś formule wróci, natomiast pytanie jest, czy on wróci w formule bezpośrednio szefa Platformy. Moim zdaniem w tej chwili jest to mało prawdopodobne. Natomiast wróci w pewnej formule politycznej. Wróci być może na przykład do Rady Krajowej, być może jakaś nowa funkcja zostanie powołana.
 

 


Źródło: Niezalezna.pl

#Platforma Obywatelska #Borys Budka

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo