Dzieci zdewastowały żydowski cmentarz

Policjanci z Bielska-Białej ustalili sprawców sobotniej dewastacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w tym mieście. Uszkodzonych zostało 67 nagrobków. Zatrzymani to dwaj 12-latkowie i jeden 13-latek.

Zdewastowany cmentarz
facebook.com/jewishcommunitybielskobiala

„Dzisiejszy dzień to nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta, oraz wszystkie osoby które angażują się w ratowanie cmentarza. Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu ratowanie i pielęgnowanie historii oraz nauki tolerancji, zrozumienia i wielokulturowości! Nie pozwolimy aby najpiękniejsze wartości, które naszym wspólnym przodkom pomagały stworzyć to piękne miasto zostały zatracone!”

– podano w sobotę na Facebooku.

Aspirant sztabowy Roman Szybiak wskazał, że zatrzymano sprawców dewastacji cmentarza. To 13-latek i dwóch 12-latków.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że był to typowy wybryk chuligański, akt wandalizmu

– podał. Sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Policyjne postępowanie prowadzone jest pod kątem naruszenia art. 262 Kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych. Zgodnie z tym artykułem, kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Reprezentowane w bielskiej Radzie Miejskiej stowarzyszenie Niezależni.BB przekaże Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej 3 tys. zł na renowację nagrobków, zdewastowanych w sobotę na miejscowym cmentarzu żydowskim. Społecznicy zaapelowali o dołączenie do zbiórki pieniędzy na ten cel.

Zbiórka

"Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie bielszczan, o dołączenie do zbiórki funduszy na rzecz renowacji zniszczonego cmentarza. Sprawmy wspólnie, aby macewy jak najszybciej znowu stanęły na swoim miejscu. Pokażmy, że Bielsko-Biała to cały czas miasto mające wielokulturową i wielonarodową duszę, której nie pokonają barbarzyńskie czyny"

- zaapelował w niedzielę prezes stowarzyszenia Jarosław Zięba.

Pieniądze można wpłacać pod adresem https://zrzutka.pl/9uws52.

Bielski cmentarz żydowski założony został na terenie Aleksandrowic, obecnej dzielnicy miasta, w oparciu o zezwolenie uzyskane w 1849 r. Następnie został powiększony ok. 1880 r. Wówczas wzniesiony został dom przedpogrzebowy. Na kirkucie spoczywa wielu wybitnych mieszkańców miasta, m.in. prof. Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu, Salomon Pollak, honorowy obywatel miasta, a także Karol Korn, budowniczy wielu spośród najpiękniejszych budynków w mieście. To jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Znajdujący się przy cmentarzu zabytkowy dom przedpogrzebowy zdobią polichromie, będące perłą architektoniczną. W ostatnich latach dom wielokrotnie wykorzystywany był jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Odbywają się w nim spektakle, m.in. mickiewiczowskich "Dziadów", wystawianych 31 października. Cmentarz jest także udostępniany zwiedzającym.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pochodzą z XVI w., jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII w., kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła prawie 20 proc. liczącej 25 tys. ludności miasta. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII w. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli około 13 proc. mieszkańców.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, facebook.com, rmf24.pl

#śląskie

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo