Zapytano Polaków, co sądzą o powrocie Tuska. Aż 60 procent badanych daje mu czerwoną kartkę

Ten sondaż powinien dać sporo do myślenia politykom Platformy Obywatelskiej, wyczekującym powrotu Donalda Tuska. W badaniu Kantar aż 60 procent Polaków wskazało, że Tusk nie powinien ponownie obejmować sterów w PO.

Donald Tusk
fot. Patryk Lubon/Gazeta Polska

Donald Tusk jest obecnie honorowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Kilka tygodni temu w mediach i wśród członków PO i parlamentarzystów KO nasiliły się spekulacje o możliwym powrocie byłego premiera do władzy w partii.

Asumpt do tego typu rozważań dał na początku czerwca sam Tusk, deklarując, że "mentalnie, emocjonalnie i życiowo jest gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw", za który uważa rządy Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił ponadto, iż jest gotów "zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii", ponieważ jako partia "odpowiedzialnego centrum" jest absolutnie niezbędna, aby opozycja wygrała kolejne wybory parlamentarne.

14 czerwca z Tuskiem spotkał się w Sopocie Budka. Obaj politycy obejrzeli przegrany przez Biało-czerwonych mecz Mistrzostw Europy Polska-Słowacja; wcześniej rozmawiali o sytuacji politycznej w Polsce, kondycji Platformy Obywatelskiej i całej opozycji. Kilka dni po tym spotkaniu pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że Budka miałby zrezygnować z kierowania Platformą na rzecz obecnego honorowego przewodniczącego partii.

Problem w tym, że... nie chcą tego Polacy.

Miażdżące wyniki sondażu

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar w dniach 24-25 czerwca badanych zapytano o to, czy ich zdaniem obecny szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk powinien wrócić do lokalnej polityki i stanąć na czele Platformy Obywatelskiej. Wyniki mówią same za siebie.

"Zdecydowanie nie" odpowiedziało 32 proc. badanych, a "raczej nie" - 28 proc. W sumie 60 proc. respondentów było zdania, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele PO.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 9 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 17 proc. W sumie 26 proc. badanych uznało, że Donald Tusk powinien ponownie stanąć na czele PO. Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 proc. respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Donald Tusk #Platforma Obywatelska

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo