Otwarto Izbę Pisanki Lubelskiej. Dowiedz się więcej na jej temat

Pisanki tradycyjne i współczesne inspirowane m.in. motywami lubelskimi zgromadzono w Izbie Pisanki Lubelskiej, która została otwarta w niedzielę w skansenie w Lublinie. Kolekcja pisanek ma być systematycznie powiększana.

Izba Pisanki Lubelskiej mieści się w zabytkowym dworze z Huty Dzierążyńskiej na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Eksponowanych jest tu dziesięć charakterystycznych dla regionu pisanek wykonanych techniką rytowniczą lub batikową przez twórców ludowych z Lubelszczyzny. Prezentowane są też pisanki wyróżnione w II Wojewódzkim Konkursie Na Palmę i Pisankę Wielkanocną, wykonane przez mieszkańców regionu.

- To jest zaczątek naszej ekspozycji, liczymy na to, że co roku będzie się ta kolekcja powiększać

- powiedziała dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka.

Jak dodała, zbiory będą się powiększać m.in. o pisanki, które nadsyłają różni twórcy ludowi i artyści na Wojewódzki Konkurs Na Palmę i Pisankę Wielkanocną organizowany przez samorząd woj. lubelskiego i Wojewódzki Ośrodek Kultury. Podkreśliła, że muzeum szczególnie zależy na pisankach tradycyjnych albo inspirowanych dawnymi wzorami czy technikami zdobienia jaj.

- Tradycja ma to do siebie, że jeśli nie jest kontynuowana, to po prostu ginie. Kiedyś te przedmioty były wykonywane z tego, co było pod ręką, w tej chwili są większe możliwości. Warto myśleć o tradycji, szukać w niej czegoś co nas łączy, powtarzać te czynności sprzed wielu lat, czasami tysiącleci - bo niektóre wzory mają rodowód jeszcze pogański - by sobie móc opowiedzieć, kim jesteśmy w tym marszu pokoleń i dokąd zmierzamy

- dodała Bender-Motyka.

Inicjatorką powstania Izby Pisanki Lubelskiej i budowania kolekcji jest europosłanka Beata Mazurek. Jak podkreśliła, wystawa pisanek w Muzeum Wsi Lubelskiej umożliwia pokazanie tej twórczości wielu osób z regionu.

- Tradycja to jedno, ale te pisanki tworzone przez twórców ludowych poza wzorami tradycyjnymi - zawierające np. różne sceny rodzajowe czy sakralne - są tak piękne, że warto je pokazać szerszej publiczności. Zachęcam wszystkich, aby zobaczyli, co można zrobić z jajkami

- dodał Mazurek.

Izba Pisanki Lubelskiej połączona jest z salą edukacyjną, gdzie będą organizowane warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce - zajmuje ok. 25 ha powierzchni; ma bogatą kolekcję architektury regionu i eksponatów związanych z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek. Jedną z atrakcji lubelskiego skansenu jest odwzorowanie prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku, gdzie obok placu rynkowego można zobaczyć m.in. zakład fryzjerski, sklep żelazny, kuchnię żydowską, pocztę, piwiarnię, dom burmistrza czy warsztaty – kołodzieja, szewca, cholewkarza. Muzeum organizuje też warsztaty i pokazy dawnych zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo