Konkurs na pomnik króla w Poznaniu

Jurorzy konkursu na projekt pomnika króla Przemysła II w Poznaniu nie wskazali zwycięskiej pracy - poinformował poznański magistrat. Według planów monument upamiętniający władcę ma stanąć w centrum miasta na wzgórzu jego imienia.

Jan Matejko, Przemysł II
Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79809

Poznański magistrat poinformował, że według jury "żadna z nadesłanych prac nie spełniła w pełni celu konkursu".

Przewodniczący kapituły konkursowej Adam Myjak podkreślił, że artyści nie przedstawili „wybitnego pod względem artystycznym projektu pomnika”, który stałby się dziełem o trwałych wartościach kulturowych i społecznych.

- Pracę, która uzyskała największą liczbę głosów uznaliśmy za poprawną, jednakże nie w pełni satysfakcjonującą – zaznaczył.

Ostatecznie jury przyznało II nagrodę Stanisławowi Szwechowiczowi, a równorzędne wyróżnienia otrzymali: Maciej Jagodziński-Jagenmeer, Rafał Nowak, Mariusz Białecki i Jarosław Bogucki.

Jak podkreślono, sędziowie docenili projekt Szwechowicza za warsztat i walory rzeźbiarskie odnoszące się do historycznych inspiracji.

- Jury jednak nie przyjęło do realizacji pomnika w proponowanej formie i usytuowaniu, zalecając prowadzenie dalszych prac – zaznaczono.

Zgodnie z zaleceniem jury artysta powinien uwzględnić powiązanie pomnika z otoczeniem i przestrzenią historyczną tzw. Wzgórza Przemysła, na którym ma stanąć monument. Powinien też zwrócić uwagę na zieleń, oświetlenie i małą architekturę oraz poprawić „relację pomiędzy rzeźbą a cokołem".

Konkurs był skierowany do profesjonalnych artystów rzeźbiarzy, a jego celem było wykonanie projektu pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu w jego najbliższym otoczeniu oraz wskazanie docelowej lokalizacji monumentu na Wzgórzu Przemysła.

„Postać króla miała być przedstawiona realistycznie, z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników poddano konną formę monumentu” – podał magistrat.

Artyści w swoich projektach mieli brać pod uwagę sąsiedztwo planowanego monumentu z Zamkiem Królewskim, kościołem oo. Franciszkanów, a także pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Koncepcja miała uwzględniać również osie widokowe na tamtejszych ulicach czy ukształtowanie terenu.

Prywatny fundator pomnika i nagród konkursowych na budowę monumentu oraz pozostałe działania związane z inwestycją planuje przeznaczyć 1,5 mln zł. Zdobywcy II nagrody przyznano 35 tys. zł, a wyróżnionym artystom po 13 tys. zł.

Przemysł II był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii Piastów, księciem poznańskim, a następnie księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski w latach 1295-1296. Pomnik upamiętniający władcę ma stanąć w centrum Poznania, na tzw. Wzgórzu Przemysła, gdzie w średniowieczu mieścił się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo