Ta ustawa ma zmienić polską wieś. Minister mówi o wielkiej reformie ustrojowej

Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wpłynie na poprawę komfortu życia na wsi, podobnie jak inne rozwiązania Polskiego Ładu - mówił dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Rolników do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W sobotniej pielgrzymce uczestniczyło kilkuset rolników wraz z rodzinami. Do sanktuarium pielgrzymują od kilkunastu lat. Po mszy św. rolnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Pielgrzymkę zakończył piknik rodzinny.

W Strachocinie w 1591 r. urodził się św. Andrzej Bobola, który od 2002 r. jest patronem Polski. Pod koniec ubiegłego stulecia miejscowy kościół stał się ośrodkiem jego kultu i celem licznych pielgrzymek. Kościół od 2007 r. jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Bobola był m.in. kaznodzieją i misjonarzem. Był autorem złożonych przez Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich. Został zamordowany przez Kozaków w 1657 r. w Janowie Poleskim; kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI

Puda: Wielka reforma ustrojowa

Minister Grzegorz Puda zapowiedział, że projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych zostanie niedługo zaprezentowany. Jak podkreślił, przepisy będą zawierać korzyści w obszarze podatkowym, gospodarczym, społecznym, a także te związane z dziedziczeniem.

"Dzięki tym zapisom tą ustawą objętych będzie prawie 100 proc. rodzinnych gospodarstw rolnych. Tą ustawą rząd dokona wielkiej reformy ustrojowej polskiej wsi" - oświadczył szef resortu rolnictwa.

Jak zaznaczył, "społeczeństwo musi zrozumieć, że w jego własnym interesie, dla zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa, jest szanować i wspierać polskich rolników”.

- Koniec z lekceważeniem i pogardą dla rolnika. Mleko przecież nie bierze się z kartonu, a rolnik musi swoją pracę wykonać w spokoju i z poszanowaniem jego trudu

 – wskazał minister Puda.

Dodał, że ochrona funkcjonowania wsi jest jednym z priorytetów, dlatego konieczna jest edukacja młodych pokoleń, również nt. wartości, jakie stanowią wieś i jej kultura.

- Wieś ma ogromne szanse, by stać się miejscem konkurencyjnym dla wszystkich tych, którzy mieszkają w mieście pod względem chociażby bezpieczeństwa czy możliwości rozwoju. Chcemy, by młodzi ludzie chcieli zostawać na wsi, zakładać tam rodziny, by mieli takie możliwości jak ich zachodni koledzy

 - mówił Puda.

W trakcie swojego wystąpienia minister zwrócił uwagę, że konsumenci szukają produktu od polskich rolników.  Podkreślił, że „dzięki wielkiemu zaangażowaniu polskiego rządu, świadomemu społeczeństwu oraz jedności rolników w obliczu wszystkich wyzwań (...) polska wieś będzie wzorcem dla innych krajów".

- Nie bójmy się więc patrzyć w przyszłość jako ci, którzy będą wyznaczać nowe trendy. Przede wszystkim nowe trendy dotyczące kluczowych wartości, jakie mają kształtować przyszłość naszej cywilizacji

– zaznaczył Puda.

Kaczyński: Łączę się w modlitwie

Po wystąpieniu ministra poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kuchciński odczytał list Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS podziękował w nim polskim rolnikom za codzienną, pełną poświęcenia pracę i stanie na straży polskiego bezpieczeństwa żywnościowego.

- Łącze się z państwem w modlitwie za Rzeczpospolitą i polską wieś. Tych intencji nie sposób rozdzielić, bowiem pomyślność jednej łączy się w nierozerwalny sposób z pomyślnością drugiej

 – napisał lider PiS.

Podkreślił, że „nie będzie silnej, zamożnej Polski bez dostatniej polskiej wsi". "Ale też nie będzie rozwiniętych obszarów wiejskich bez sprawnego dobrze rządzonego i dbającego o rolnicze sprawy państwa polskiego" - dodał.

Morawiecki: Rolnicy od lat przybywają do tego wyjątkowego miejsca

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. "Wiem, że rolnicy od lat przybywają do tego wyjątkowego miejsca, by wspólnie nabierać sił do wykonywania swojej pracy" – zauważył szef rządu. Dodał, że "udział w pielgrzymce jest wyrazem wiary i osobistego zaangażowania w życie Kościoła i pilnowania dziedzictwa naszej Ojczyzny wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach".

Życzył zgromadzonym, by doświadczenie wspólnej pielgrzymki dało im nowe siły w codziennym życiu osobistym i społecznym. "Wierzę, że wspólnie spędzony czas skupienia i refleksji przyniesie dobre owoce" – napisał premier.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wieś #rolnictwo

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo