Sprawdzony sposób na upały. Wszystko zależy od… ocieplenia!

Fala upałów nad Polską przyczyniła się do wzmożonego zainteresowania wszelkiego rodzaju sposobami na ochłodzenie swojego domu i mieszkania. Wysokie temperatury dają się we znaki zwłaszcza osobom mieszkającym na wyższych piętrach oraz w wielopoziomowych domach jednorodzinnych. Czy można sobie z tym jakoś poradzić? Jak uzyskać optymalny komfort termiczny w domu lub mieszkaniu? Co zrobić, aby cieszyć się chłodem nawet w upalne dni? Odpowiedzi w naszym tekście.

Dean Moriarty/pixabay

Przegrzewanie pomieszczeń to problem znany nie od dziś. Musi stawić mu czoło zarówno grupa mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i osoby zamieszkujące mieszkania na najwyższych kondygnacjach w blokach.

Dlaczego dom się nagrzewa?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest całkiem proste. Wszystkiemu winne jest pokrycie dachu. W większości przypadków w tym celu wykorzystywana jest blacha stalowa lub dachówka ceramiczna. Ze względu na swoje właściwości, w upalne dni działają one jak wielki pochłaniacz promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest także ustawienie dachu względem słońca. Nieodpowiedni kąt znacznie ułatwia bowiem przenikanie ciepła do pomieszczeń znajdujących się poniżej.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jednym z rozwiązań problemu nagrzewających się pomieszczeń w domu lub mieszkaniu może być instalacja klimatyzacji. Montaż klimatyzatorów z dodatkowymi funkcjami (np. wbudowanym oczyszczaczem powietrza) cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w biurach. Jednak przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na jedno, kluczowe pytanie. Czy instalacja klimatyzacji w domu się opłaca? Uzyskanie odpowiedzi wymaga przeprowadzenia kalkulacji i uwzględnienia kosztów samej instalacji, jak i eksploatacji na przestrzeni najbliższych lat.

Ile zatem kosztuje klimatyzacja, która mogłaby zagwarantować przyjemny chłód nawet w najgorętsze dni? Wbrew pozorom nie jest to aż tak astronomiczna kwota, jak mogłoby się wydawać. Eksperci zwracają uwagę, że wraz z rosnącym zainteresowaniem indywidualnych klientów (znacząco przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa i era home office) na rynku klimatyzacji wzrosła konkurencyjność, a ceny znacząco spadły. 

Za najprostszy klimatyzator typu split zapłacimy ok. 1200 zł, na montaż i rozruch urządzenia trzeba przeznaczyć kolejne 1000-2000 zł, w zależności od zakresu prac i rozmiarów instalacji. Eksploatacja takich jednostek waha się od 34 gr do nawet 50 gr za godzinę w najprostszych układach. 

Werdykt? Komfort posiadania klimatyzowanych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu w sezonie letnim będzie nas kosztował ok. 300-500 zł.

Zastanówmy się jednak, czy tylko klimatyzacja jest w stanie zapewnić nam komfort i chłód w czasie upałów. Okazuje się, że istnieje alternatywa.

Jeśli nie klimatyzacja to co? Czas na izolację

To rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom mieszkającym w domach jednorodzinnych lub segmentach. Alternatywa brzmi kusząco, zwłaszcza, jeśli dodamy, że decydując się na dokonanie zbliżonej cenowo do zakupu klimatyzacji inwestycji, zamiast dokładać do rachunków możemy je znacząco zmniejszyć.

Choć termoizolacja budynku, kojarzy nam się zapewne terminem: „ocieplenie budynku” – to określenie może być mylące. Tymczasem okazuje się, że pozytywne skutki dobrej izolacji budynku odczujemy nie tylko w sezonie zimowym (wówczas ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz), jednak odpowiednio wykonane docieplenie funkcjonujące jako dodatkowa izolacja budynku znacząco wpływa na sytuację termiczną w pomieszczeniach.

Korzyści jest kilka: Zimą izolacja zabezpiecza dom przed ucieczką energii, latem zaś zapobiega przenikaniu gorąca do wnętrza budynku. Co ciekawe nad izolację warto rozważyć nawet wtedy, gdy poddasze nie jest przystosowane do zamieszkania. 

Kiedy instalować klimatyzację lub inwestować w izolację?

W przypadku instalacji klimatyzacji w zasadzie nie ma to większego znaczenia. Założenie klimatyzatora możliwe jest zarówno latem, jak i zimą. Jedynym problemem może być dostępność urządzeń i wahające się ceny. Praktyka pokazuje, że najkrótszy czas oczekiwania na zakup oraz instalację domowej klimatyzacji jest właśnie w zimie. Tymczasem latem, zwłaszcza w czasie upałów na wolne terminy trzeba poczekać – czasem nawet 2-3 miesiące. Dlaczego tak się dzieje? To oczywiste. Gdy upał za oknem, rośnie sprzedaż nie tylko drogich klimatyzatorów, lecz także pozostałych urządzeń chłodzących takich jak klimatory i najzwyklejsze wentylatory i wiatraki.

W związku z dużym obłożeniem w sezonie budowlanym, nad renowacją termiczną dachu czy ścian zewnętrznych również warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak każda inwestycja, działanie to wiązać się będzie z pewnymi kosztami początkowymi. Rozważając wszystkie „za” i „przeciw” powinniśmy jednak mieć na uwadze nie tylko komfort mieszkaniowy latem, ale też wysokość rachunków za ogrzewanie zimą.

Czym najlepiej izolować strych?

Jeśli rozważamy izolację poddasza, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie elastycznej płyty z wełny kamiennej w dwóch warstwach. Docieplenie starego dachu wełną kamienną o grubości kilkunastu centymetrów wraz z wykończeniem poddasza w średniej wielkości domu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że Wydatek ten zwróci się nam w przeciągu około 7 lat w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a dodatkowo zyskamy cenny komfort oraz dodatkową przestrzeń mieszkalną. Poddasze będzie się wówczas nadawało do zaadaptowania na dodatkowe pomieszczenie użytkowe.

Gdy robi się za gorąco

Kiedy za oknem skwar leje się z nieba, najlepiej jest… zachować zimną krew i nie podejmować pochopnych decyzji. Zanim zdecydujemy się na zakup klimatyzacji lub izolację budynku, warto wszystko dokładnie przeanalizować, podliczyć i rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

 Źródło: tower.prowly.com, niezalezna.pl

 

#upały #gorąco w domu #jak się schłodzić #blacha stalowa #dachówka ceramiczna #pochłaniacz promieni słonecznych

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo