Jak zabezpieczyć się przed włamaniem w wakacje? Złodzieje nie jeżdżą na urlop!

Wyjeżdżasz na wakacje i obawiasz się o pozostawiany w domu lub mieszkaniu majątek? Co zrobić, aby spędzić spokojnie urlop i w jego trakcie nie stresować się potencjalnym włamaniem, a po powrocie zastać dom lub mieszkanie w nienaruszonym stanie? W naszym poradniku postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Steffen Salow/pixabay

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2020 roku liczba kradzieży z włamaniem wzrosła względem 2019 roku o 3 249 przypadki i wyniosła łącznie 72 502. A jak będzie wyglądała sytuacja w wakacje 2021 roku? Wakacje to z jednej strony czas wyjazdów, sezon urlopowy i okres letniego lenistwa. Doskonale zdają sobie z tego sprawę złodzieje, ponieważ wakacje to także okres, w którym nasze domy i mieszkania przez dłuższy okres mogą pozostawać niezamieszkałe i bez dozoru. Kiedy my cieszymy się nadchodzącym urlopem i pakujemy walizki, złodzieje również odliczają dni do naszego wyjazdu, a sami… szykują się do „pracy”. 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą?

Co zrobić, aby spędzić spokojnie urlop i w jego trakcie nie stresować się potencjalnym włamaniem, a po powrocie zastać dom lub mieszkanie w nienaruszonym stanie?

Pierwszym krokiem powinna być inwestycja w zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Aby zapewnić optymalną ochronę przed włamaniem nie należy wybierać rozwiązań tymczasowych. Wiąże się to jednak z tym, że montaż trzeba wcześniej dokładnie zaplanować w taki sposób, aby zainstalowane zabezpieczenia chroniły dom i mieszkanie nie tylko w czasie urlopu, lecz praktycznie przez cały rok.

Zabezpieczenia antywłamaniowe – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, systemów i urządzeń mogących skutecznie podnieść poziom zabezpieczeń naszego mienia. 

Jakie opcje warto rozważyć?

  • okna o podwyższonej klasie odporności na włamanie
  • rolety antywłamaniowe – przydatne szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań znajdujących się na parterze budynku
  • instalacje alarmowe (alarm dźwiękowy lub centrala alarmowa z funkcją powiadomienia ochrony)
  • wzmocnione drzwi wejściowe – najlepiej wyposażone w zamek wielozastawkowy z atestem
  • oświetlenie posesji – złodzieje częściej wybierają słabo oświetlone domy i mieszkania.
    Warto poprosić bliskich lub sąsiadów, aby co jakiś czas przyszli i zapalili światło (przy okazji mogą podlać kwiaty). Istnieje też opcja instalacji specjalnych żarówek w ramach rozwiązań smart home, które zapalać i gasić można za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki temu zachowamy pozory, że w mieszkaniu ktoś przebywa.

Włamanie i co dalej? Nie czas na łzy

Jak należy postępować w sytuacji, jeśli po powrocie z wakacji stwierdzimy włamanie do domu? O tego typu sytuacji również warto pomyśleć z wyprzedzeniem i jeszcze przed wyjazdem na urlop rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży z włamanie.

Warto pamiętać, że polisa ubezpieczeniowa może chronić mieszkanie nie tylko od włamania i kradzieży. Mieszkanie oraz dom możemy ubezpieczyć na wypadek różnych 
zdarzeń losowych, jak zalanie czy pożar.

W ramach odszkodowania możemy liczyć na wypłatę środków z tytułu utraconych ruchomości (wyposażenie, sprzęt elektroniczny itd.), jak również szkód w nieruchomości i elementach stałych, które powstały w wyniku włamania.

Jak zabezpieczyć cenny sprzęt?

Dobrym rozwiązaniem przed dłuższym wakacyjnym wyjazdem jest spisanie wszystkich najcenniejszych przedmiotów, które zamierzamy pozostawić w domu. Warto spisać także numery seryjne poszczególnych przedmiotów, sprzętu, a nawet instrumentów muzycznych. Takie działanie nie tylko zwiększa szansę na odzyskanie mienia w przypadku ewentualnej kradzieży, ale także znacznie usprawni proces likwidacji szkody przez rzeczoznawcę obsługującego naszą polisę ubezpieczyciela.

Postępowanie po włamaniu

W przypadku kradzieży z włamaniem poza zgłoszeniem tego nieprzyjemnego faktu do ubezpieczyciela (jeśli posiadamy polisę ubezpieczeniową), należy także niezwłocznie poinformować o wszystkim policję. Jest to istotnie nie tylko ze względu formalnego wszczęcia dochodzenia i próby złapania złodzieja, lecz także niezbędne na kolejnych etapach procesu likwidacji szkody. 

Zgłoszenie kradzieży z włamaniem na policję to obowiązek, który nakładają na klientów praktycznie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe.

Oczywiste jest, że nie wszystkie scenariusze da się przewidzieć, a nawet najlepsze zabezpieczenia i alarmy mogą nie powstrzymać zdeterminowanego złodzieja. Jedno jest pewne, aby cieszyć się wakacyjnym urlopem dobrze jest zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa w domu i w miarę możliwości minimalizować ryzyko potencjalnych szkód.

 Źródło: Niezalezna.pl, brmedia.prowly.com

 

#złodzieje #sezon urlopowy #zabezpieczenia przeciwkradzieżowe #zabezpieczenia chroniły dom #rolety antywłamaniowe #instalacje alarmowe

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo