Premier ujawnił konkluzje szczytu RE. Wprowadzono wzmacniające zapisy dot. partnerstwa wschodniego

- Udało nam się wprowadzić wzmacniające zapisy dot. partnerstwa wschodniego. Jest to ważna polityka i zależy nam, żeby partnerstwo było umocnione - powiedział premier Mateusz Morawiecki podsumowując rezultaty szczytu Rady Europejskiej.

Mateusz Morawiecki
tvp.info/screenshot

Jednym z tematów szczytu UE były relacje z Rosją po cyberatakach kierowanych z Rosji wobec polskiego rządu. Sprawa była także poruszana na najwyższym szczeblu Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Emmanuel Macron i Angela Merkel chcieli jednak przeforsować zacieśnienie stosunków Wspólnoty z Władimirem Putinem. Niemiecki ambasador przy Unii Europejskiej miał nawet proponować zaproszenie na szczyt prezydenta Rosji, Władimira Putina. Pomysł Niemiec spotkał się jednak z oporem ze strony wielu państw, w tym Polski.

Ostatecznie niemiecko-włoski plan się nie powiódł, a w nocy kanclerz Niemiec, Angela Merkel, poinformowała po kilkugodzinnych rozmowach, że nie dojdzie w najbliższym czasie do szczytu UE-Rosja.

Oznacza to, że nawet przy wsparciu (dla projektu Macrona i Merkel) ze strony Włoch i Hiszpanii nie doszło do udzielenia zgody na liberalizację podejścia do Rosji”.

Premier Morawiecki podsumowując rezultaty szczytu RE podkreślił, że odrzucenie propozycji Niemiec i Francji nastąpiło na skutek narastającej agresji ze strony rosyjskiej. - Zamiast uspokojenia sytuacji, zamiast złagodzenia tematów leżących pomiędzy Rosją, a jej sąsiadami, dochodzi do kolejnych akcji o charakterze prowokacyjnym, do kolejnych agresji - mówił szef rządu.

Jak zaznaczył, "trzeba było to długo i dobitnie wytłumaczyć" niemieckim i francuskim partnerom. 

- Nie możemy nagradzać prezydenta Putina za to, że prowadzi swoja napastliwą i konfrontacyjną politykę. Jednak ta dyskusja, bardzo jednoznacznie wskazała na to, że państwa na wschodniej flance, na wschodniej granicy UE są bardzo zjednoczone i wskazują na ryzyka związane z agresywną polityką Rosji wobec jej bezpośrednich sąsiadów

- tłumaczył, wskazując na Ukrainę i aneksję Krymu. - Te wszystkie elementy muzą być brane od uwagę - dodał.

Podkreślił konfrontacyjne działania Rosji związane z cyberprzestrzenią, w tym ostatnie ataki hakerskie na Polskę i na Irlandię. - Były one bezpośrednio potępione parokrotnie podczas dyskusji na Radzie Europejskiej - wyjawił.

Premier poinformował też, że do konkluzji szczytu wpisano wzmacniające zapisy dotyczące partnerstwa wschodniego, czyli - jak mówił - polityki UE, która ma wzmocnić współpracę z krajami leżącymi między Polską a Rosją i doprowadzić do wzmacniania demokratyzacji w tych krajach.

- Udało nam się wprowadzić wzmacniające zapisy dot. partnerstwa wschodniego. Jest to ważna polityka i zależy nam, żeby partnerstwo było umocnione

- powiedział premier.

Ponadto - mówił premier Morawiecki - w konkluzjach uwypuklono kwestię współpracy transatlantyckiej, a także wprowadzono zapis potępiający ataki hakerskie na Polskę

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Unia Europejska #Mateusz Morawiecki #Rada Europejska

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo