195 lat temu narodziła się „Gazeta Polska”. Zobacz wyjątkową wystawę na wyjątkowy jubileusz

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” ukazał się 1 grudnia 1826 roku, czyli w czasie, gdy nasz naród ciemiężyli zaborcy. Celem, jaki stawiało sobie pismo, była walka, aby społeczeństwo polskie nie zapomniało o swojej tożsamości. Aby to, co polskie, przetrwało, mimo usilnych zabiegów germanizacji i rusyfikacji. To się udało. Dla uczczenia pięknej i trudnej historii naszego środowiska oraz ojczyzny przygotowaliśmy niezwykłą wystawę „Od >>Zwierciadła polskości<< po >>Laur niepodległości<<”, którą do 8 lipca można oglądać w Warszawie. Następnie wyruszy ona w podróż po Polsce.

Wielu z Państwa, szczególnie z tych, którzy regularnie czytają „Gazetę Polską”, doskonale wie, że wartości, jakie przyświecają naszemu tytułowi i naszej redakcji, to przede wszystkim: wolność, niezależność, patriotyzm, prawość i przywiązanie do tradycji. Jednak jak wielu wiedziało, że pierwszy numer „Gazety Polskiej” ukazał się… 195 lat temu, a na jej łamach ukazywały się publikacje m.in. Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Bolesława Prusa, Bolesława Lutomskiego, Jana Gadomskiego i Romana Dmowskiego? Mimo upływu niemal dwóch wieków idee niepodległościowe, które przyświecały zarówno założycielom tytułu, jak i jego kolejnym, wybitnym autorom, są tak samo aktualne także dla dzisiejszego środowiska „Gazety Polskiej”.

Pisana i ilustrowana lekcja historii

Dla uczczenia naszej długiej, chwilami burzliwej, ale jednocześnie jakże pięknej historii przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową wystawę „Od >>Zwierciadła polskości<< po >>Laur niepodległości<<”. Na czterdziestu tablicach opowiedziane są dzieje naszej ojczyzny, widziane oczami publicystów „Gazety Polskiej” z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję można obecnie oglądać na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W czwartek 24 czerwca bieżącego roku odbyło się jej uroczyste otwarcie.

– Wystawa ta ukazuje historię Polski widzianą oczami autorów „Gazety Polskiej”, ale autorów z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja „Od >>Zwierciadła polskości<< po >>Laur niepodległości<<” wskazuje nam kierunek działalności „Gazety Polskiej”, który utrzymywany jest po dziś dzień. Kierunek wyjątkowy, a przede wszystkim polski

– powiedziała na ceremonii otwarcia Beata Dróżdż, dyrektor generalna Niezależnego Wydawnictwa Polskiego, publikującego „Gazetę Polską”.

Jako drugi głos zabrał redaktor Adrian Stankowski, związany z mediami Strefy Wolnego Słowa.

– Szlachectwo zobowiązuje, jak wiadomo. To, co ukazywało się na łamach „Gazety Polskiej”, zobowiązuje podwójnie. To właśnie na łamach „Gazety Polskiej” ukazało się „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, teksty Władysława Reymonta i Bolesława Prusa. To są wszystko wielkie, złote głoski polskiej historii, historii polskiej literatury. To właśnie „Gazeta Polska” była ostoją, redutą tego, jak się myśli po polsku. To wolne słowo nie pozwoliło Polakom zapomnieć, jak po polsku myśleć, nie pozwoliło zaborcy rosyjskiemu nauczyć nas myśleć po rosyjsku

– mówił red. Stankowski.

Podziękowania wprost od ministra

Nie można nie wspomnieć, że w uroczystości odsłonięcia wystawy udział wziął także minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, który zachęcał do zapoznania się z ekspozycją.

– Wszystkich zachęcamy, aby zapoznali się z tą wspaniałą wystawą, jak również ze wspaniałym albumem „Laur Niepodległości”, który ja uczyniłem prezentem dla każdej placówki oświatowej, do której się udaję. Jest w nim wspaniale przedstawiona historia dążenia do wartości najwyższej. Wartością najwyższą dla „Gazety Polskiej” i jej środowisk była i pozostaje niepodległość, która jest absolutnie nie do przecenienia i musi być wyznacznikiem wszystkich naszych działań

– powiedział minister Czarnek, po czym wystosował specjalne podziękowania.

– Dziękuję wszystkim klubom „Gazety Polskiej”, dziękuję redakcji „Gazety Polskiej”, dziękuję wam wszystkim za to, że tę wartość niepodległości ciągle i jeszcze mocniej podkreślacie. Ta wystawa to obrazuje – podkreślił szef resortu edukacji i nauki. Jednocześnie wskazując, że nasze środowisko kultywuje tradycję niepodległościową, a także przenosi ją w teraźniejszość i przyszłość.

Kluby „GP” zawsze na straży wartości

W imieniu klubów „Gazety Polskiej” przemówił legendarny opozycjonista z czasów PRL, a jednocześnie dzisiejszy przewodniczący warszawskiego klubu „Gazety Polskiej” Adam Borowski, który zwrócił się bezpośrednio do ministra Czarnka.

– Wykształcić patriotów – to jest najważniejsza sprawa. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Kiedy rosyjskie wojska odchodziły z Warszawy, to ulica mówiła: „nasi odchodzą!”. I wystarczyło 21 lat, żeby to pokolenie największej podziemnej armii wychować, ludzi, którzy po wojnie dalej walczyli o niepodległość, bo wiedzieli, że to, co przyszło ze Wschodu, niepodległością nie jest. Ze smutkiem patrzę, jak młodzież, która wychodzi teraz pod sztandarami nie biało-czerwonymi (…), bo my zejdziemy z tego świata, a oni zostaną i będą musieli tej niepodległości bronić

– powiedział Adam Borowski.

Wystawa będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie do 8 lipca bieżącego roku. Następnie, dzięki zaangażowaniu członków klubów „Gazety Polskiej”, wyruszy ona w podróż po Polsce. Z pewnością będzie ją można obejrzeć w wielu miastach Polski. Serdecznie do tego zachęcamy, szczególnie młodsze pokolenia, gdyż jak głosi słynny cytat: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo