Vital Heynen oskarżony o rasizm przez Earvina N'Gapetha. FIVB wszczęła śledztwo ws. trenera siatkarzy

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej wszczęła dochodzenie w sprawie zarzutów Earvina N'Gapetha wobec Vitala Heynena - poinformował włoski dziennikarz Gian Luca Pasini. Francuski zawodnik oskarżył trenera Polaków, że ten obraził kogoś na tle rasowym.

Trener polskich siatkarzy Vital Heynen został oskarżony o rasizm
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

W środę Biało-czerwoni mierzyli się z "Trójkolorowymi" w meczu ostatniej kolejki fazy zasadniczej Ligi Narodów w Rimini. Mistrzowie świata przegrali 2:3. Sami już wcześniej byli pewni awansu do turnieju finałowego, a dzięki temu zwycięstwu wywalczyli go także Francuzi.

Pod koniec spotkania na boisku nieraz dochodziło do utarczek słownych między Earvinem N'Gapethem a kapitanem Polaków Michałem Kubiakiem. W czwartek Francuz zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym oskarżył Heynena o znieważenie na tle rasowym ciemnoskórej osoby pracującej przy tegorocznej Lidze Narodów.

"To jest czysty rasizm" - stwierdził francuski przyjmujący.

Dodał, że są świadkowie wspomnianej sytuacji z udziałem szkoleniowca Polaków. Potem zaś przeszedł do Kubiaka, któremu wypomniał używanie obraźliwych słów podczas środowego spotkania. N'Gapeth, który jest znany z widowiskowej gry, ale także problemów sprawianych poza boiskiem, zaapelował do FIVB o interwencję.

Proszę pokazać wszystkim, że tacy ludzie nie są częścią naszego świata.

Niedługo później komentarz - również w mediach społecznościowych - zamieścił Heynen. Zaznaczył, że wyjątkowo chce odnieść się do czegoś, co napisano w internecie.

Nigdy w moim życiu nie obraziłem nikogo na tle rasowym. Przeciwnie, mocno wierzę w równość wszystkich ludzi niezależnie od koloru skóry, religii czy pochodzenia. Dziękuję.

Jak podał mający dobre kontakty w siatkarskim środowisku Luca Pasini światowa federacja przekazała jednak oświadczenie, w którym potwierdziła, że zna sprawę wpisu Francuza. Dodała, że obecnie prowadzi w dochodzenie w sprawie zarzutów dotyczących dyskryminującego zachowania.

Jeśli zostanie stwierdzone, że doszło do naruszenia Regulaminu Dyscyplinarnego FIVB, to sprawa zostanie przekazana do Panelu Dyscyplinarnego. Żadne dalsze komentarze na ten temat nie będą udzielane do czasu zbadania sytuacji i - w stosownym przypadku - zakończenia postępowania dyscyplinarnego

- zaznaczono w cytowanej przez Włocha wiadomości.

Turniej finałowy siatkarskiej Ligi Narodów odbędzie się w weekend. Polska w sobotnim półfinale o godzinie 15. zmierzy się ze Słowenią, a Francja zagra z Brazylią.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Vital Heynen #siatkówka #Earvin Ngapeth

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo