Esej o Pileckim. Brytyjscy uczniowie otrzymali nagrody

Nagrody w konkursie dla uczniów brytyjskich szkół średnich na esej historyczny, poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, wręczono w czwartek wieczorem w ambasadzie RP w Londynie.

Zdjęcie ilustracyjne
p.o./niezalezna.pl

Konkurs był skierowany do uczniów dwóch ostatnich klas szkół, będących odpowiednikami polskich liceów. Musieli oni napisać esej liczący między 1800 a 2000 słów. Było w sumie 107 zgłoszeń, z których wyłonionych zostało 9 finalistów i ostatecznie trzech laureatów.

Zdobywcą pierwszego miejsca został Ben Buffery z Watford Grammar School za esej "This is Why I Write", drugie miejsce zajęła Oyinskansola Adewale z Presdale School, a trzecie - Jun Wha Shin z Harrow School.

Laureaci otrzymali nagrody w wysokości - odpowiednio - 1500, 600 i 300 funtów, które dzielone są po połowie między nich a ich szkoły. Wręczył je ambasador RP Arkady Rzegocki.

Konkurs organizuje Fundacja na rzecz Historii Totalitaryzmu, której celem jest informowanie i edukowanie na temat historii totalitaryzmu, szczególnie w XX wieku, m.in. poprzez przyznawanie corocznej nagrody za esej historyczny związany z tym temat. W roku szkolnym 2021-22 jego tematem będzie Stasi, NRD-owska służba bezpieczeństwa.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#Witold Pilecki

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo