Unia Europejska zaniepokojona problemem migracji. Zalecono „pilne działania”

Szefowie państw i rządów UE obradujący na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli w przyjętych konkluzjach dot. sytuacji migracyjnej wyrazili obawy w związku z sytuacją na niektórych szlakach i zalecili czujność oraz pilne działania.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Ggia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

"Rada Europejska omówiła sytuację migracyjną na różnych szlakach. Chociaż środki podjęte przez UE i państwa członkowskie w ostatnich latach ograniczyły ogólne nieregularne przepływy, rozwój sytuacji na niektórych trasach budzi poważne obawy i wymaga ciągłej czujności i pilnych działań"

- czytamy w konkluzjach szczytu.

"Aby zapobiec utracie życia i zmniejszyć nacisk na granice europejskie, zintensyfikowane zostaną wzajemnie korzystne partnerstwa i współpraca z krajami pochodzenia i tranzytu, jako integralna część działań zewnętrznych Unii Europejskiej. Podejście to będzie pragmatyczne, elastyczne i dostosowane do potrzeb" - zapowiedzieli przywódcy UE.

W tym celu Rada Europejska wezwała Komisję Europejską i wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych Josepa Borrella, by w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi "przedstawili jesienią 2021 r. plany działania dla priorytetowych krajów pochodzenia i tranzytu, wskazując jasne cele, dalsze środki wsparcia i konkretne terminy".

RE potępiła "wszelkie podejmowane przez państwa trzecie próby instrumentalizowania migrantów do celów politycznych".

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#migracj #Unia Europejska

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo