Mutacja „Delta” szaleje w Wielkiej Brytanii. Lekarze ostrzegają przed tłumami na stadionach w Londynie

Na całym świecie dochodzi do różnych mutacji koronawirusa. Wśród kolejnych wariantów znalazł się wariant "Delta", który po raz pierwszy został wykryty w Indiach. Obecnie stał się on dominującym czynnikiem gwałtownego wzrostu zakażeń na Wyspach Brytyjskich. W obliczu tego szef Światowego Towarzystwa Medycznego (WMA) skrytykował plany rozgrywania spotkań Euro2020 w Londynie przy udziale kilkudziesięciu tysięcy kibiców.

PIRO4D / CC0

Najwyższą od początku lutego liczbę zakażeń koronawirusem, 16 135, wykryto w środę w Wielkiej Brytanii. To o ponad 4,5 tys. więcej niż najwyższy dotychczas bilans w ramach trzeciej fali epidemii.

Łącznie w ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono prawie 79,5 tys. infekcji, czyli o 43,9 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu. Niemal wszystkie wykryte przypadki koronawirusa to zakażenia wariantem "Delta", który po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach. W środę poinformowano też, że w Wielkiej Brytanii potwierdzono 41 przypadków jego nowej odmiany nazwanej "Delta plus".

Te wieści wywołują niepokój lekarzy. Jak powiedział gazecie „Passauer Neue Presse” Frank Ulrich Montgomery, nie rozumie, dlaczego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zgadza się na mecze na stadionie Wembley, gdzie ma zasiąść nawet 60 tys. kibiców.

- Uważam, że to populizm i mogę tylko odradzać wyjazdy na mecze – powiedział Montgomery, stojący na czele Światowego Towarzystwa Medycznego. - Nawet osoba zaszczepiona, która utrzymuje odpowiedni dystans udając się na stadion, podejmuje ograniczone ryzyko – ocenił. Jak tłumaczył, nie chodzi w pierwszej kolejności o samych kibiców, ale o możliwość rozniesienia wirusa i zarażenia innych.

Dziś od północy w Polsce wprowadzono obowiązek dziesięciodniowej kwarantanny dla osób przybywających z Wysp Brytyjskich.

W ostrych słowach Montgomery odniósł się do osób, które wybierają się na mecze w Londynie, choć nie są zaszczepione: „To nieodpowiedzialne w obliczu grasującego w Wielkiej Brytanii wariantu "Delta" i ryzyka zakażenia”. Jak dodał, wiele osób tęskni za swobodą, ale nadal trzeba pozostać ostrożnym w kontaktach osobistych.

Na stadionie Wembley w Londynie rozegrane zostaną dwa spotkania 1/8 finału piłkarskiego Euro, a także oba półfinały i finał.

Tymczasem wariant "Delta" koronawirusa rozprzestrzenia się także w Polsce. – Krąży on już w naszym społeczeństwie - powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Wskazał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.

 

Źródło: niezlezna.pl, PAP, dw.de, AFP

#koronawirus #Wielka Brytania #mistrzostwa europy w piłce nożnej

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo