Kto za ministra Szczerskiego?

Ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch zstąpi Krzysztofa Szczerskiego na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej; prezydent ma ogłosić zmiany personale w swej Kancelarii w połowie lipca - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł dyplomatycznych.

prezydent.pl

W środę w Belwederze odbyło się nieformalne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Korpusem Dyplomatycznym. Jak poinformowało wtedy na Twitterze Biuro Polityki Międzynarodowej "była to okazja do podsumowania pierwszych miesięcy działalności Biura oraz do zapowiedzi kolejnych aktywności i planowanych zmian personalnych".

Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w czwartek trzy nominacje ambasadorskie, w tym dla Krzysztofa Szczerskiego na funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ.

"Minister Zbigniew Rau wręczył dzisiaj trzy nominacje ambasadorskie: Joanna Pilecka - Ambasador RP w Portugalii; Maciej Pisarski - Ambasador RP w Pakistanie; Krzysztof Szczerski - Ambasador Stały Przedstawiciel RP przy ONZ w Nowym Jorku"

- podało MSZ na Twitterze.

Jakub Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo